Софија послала 40 тона лекова Грузији
Од нашег специјалног извештача
Софија – „Све што се догађа у Грузији непосредно се тиче спољнополитичких интереса Бугарске и може имати трајне последице у црноморском региону”, поручио је Милен Керемедчијев, заменик министра иностраних послова Бугарске српским новинарима уочи пута у Тбилиси. Бугарска подржава територијални интегритет Грузије и његов задатак биће да на терену сагледа потребе и могућности за слање хуманитарне помоћи, али и да у разговору са представницима власти и опозиције испита могућности да ли би Бугарска могла да посредује у будућим преговорима Тбилисија са Москвом.
Заменик шефа бугарске дипломатије каже да не треба правити паралелу између Јужне Осетије и Косова и Метохије, јер се ради о два различита случаја.
„Бугарска је добро објаснила свој став око признавања Косова, тако да није дошло до погоршања наших билатералних односа. Тврдило се да ће признавање Косова довести до даље дестабилизације на Балкану, цепања Македоније, па чак и Бугарске. Али, до тога ипак није дошло. Био сам на Косову два пута и сопственим очима видео да Срби могу да живе заједно са Албанцима. Наравно, има и супротних случајева. Али, само европска перспектива за Србију и Косово може ублажити постојеће тензије”, тврди Керемедчијев.
Као чланица такозване Нове групе пријатеља Грузије, али и земља која има добре односе са Русијом, Бугарска је конфликт у Јужној Осетији видела и као могућност да игра активнију међународну улогу у ЕУ, али и у црноморском региону.
На ванредном сусрету министара иностраних послова ЕУ, посвећеном конфликту у Јужној Осетији‚ шеф бугарске дипломатије Ивајло Калфин је подржао територијални интегритет Грузије и прекид ратних дејстава, али је у критици према Русији био блажи од својих колега из других држава. Бугарска је предложила и да ЕУ одреди специјалног изасланика за Грузију који би имао другачији мандат од оног за Кавказ, али и понудила своју црноморску луку у Бургасу као логистички центар ЕУ за слање хуманитарне помоћи.
Бугарска је одмах реаговала и на захтев Тбилисија упутила хуманитарну помоћ вредну 200.000 евра, а додатних 50.000, преко УНХЦР-а и Црвеног крста у Јужну Осетију.
„То је око 40 тона лекова који су намењени за 15.000 избеглица који су због ратних дејстава напустили Јужну Осетију”, каже Керемедчијев, не пропуштајући прилику да истакне како су САД одобрилеГрузији хуманитарну помоћ од само 250.000 долара.
Керемедчијев наглашава да и Русија и Грузија сносе одговорност за рат у Јужној Осетији. Напад грузијске армије је био погрешан потез, али је руски одговор био као када „чекићем убијате комарца”. „Желимо да ЕУ у решавању овог конфликта покаже лидерство. НАТО и САД не могу водити преговоре са Москвом. УН су блокиране руским ветом, тако да се природно намеће преговарачка улога Брисела”, тврди Милен Керемдчијев.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.