Раднице „Бертекса” чекају отпремнине
Крагујевац – Отпуштене раднице турске компаније „Бертекс текстил”, која је средином октобра затворила погон у Крагујевцу, очекују да им законске отпремнине буду исплаћене данас. У супротном, како су најавиле, организоваће протест испред седишта градске управе. Из локалне власти, међутим, поручују да са овим случајем немају никакве везе, пошто је реч о државном уговору по коме је ова приватна фирма из Истанбула добила више стотина хиљада евра кроз субвенције за запошљавање.
Пословање „Бертекса” у Крагујевцу тренутно проверава надлежна инспекција рада, а представници компаније су најавили да ће проблем ускоро бити решен.
„Нисмо побегли, ту смо, исплатићемо радницама оно што им дугујемо”, изјавио је директор крагујевачке фабрике Ферхат Гедик, објашњавајући да је до затварање фабрике дошло услед економске кризе и смањења поруџбина.
„Бертекс текстил” шије гардеробу за неколико светских марки које послују у Европи, а погон у Крагујевцу је отворен 2017. године. У фабрици је првобитно било запослено 180 радница којима су откази уручени по истеку уговора 2019. године, а средином октобра без посла је остало 105 кројачица из Крагујевца које су проглашене технолошким вишком.
Отпуштене раднице још чекају отпремнине, дугује им се за превоз, а због неисплаћених зарада неке нису могле да овере здравствене књижице.
„Фирма нам је остала дужна плату за септембар и пола октобра, превоз за август, септембар и октобар, а нису нам уплаћене ни отпремнине, око 17.000 динара по години”, рекла је Милица Рајић која је у фабрици радила пет година.
У изјавама за медије, раднице „Бертекс текстила” су се жалиле на тешке услове рада и чест прековремени ангажман који није адекватно награђен. Плате су, кажу, биле тек нешто веће од загарантованог минималца. Упркос томе, држава је овој приватној фирми из Истанбула уплатила 702.000 евра по основу уговорених субвенција за запошљавање.
Према наводима појединих радница, „Бертекс текстил” је исплаћивао само нето зараду, док је диприносе за здравствено и социјално осигурање плаћала држава. Баш као у случају „Фијата”, који је недавно отпустио око 1.300 радника, иако је од државе добио стотине милиона евра за запошљавање.
Поједини стручњаци упозоравају да фирму „Бертекс текстил” ништа не спречава да отвори погон у неком другом граду у Србији и да поново конкурише за субвенције. Иначе, објекат крагујевачке фабрике је оглашен на продају.
„Фирма ’Бертекс текстил’ могла би да отвори фабрику под другим именом у неком другом граду и да опет конкурише за субвенције. Тако се у Србији богате страни послодавци, а нама остају сиромашни радници”, упозорава Југослав Ристић, дугогодишњи синдикални челник из Крагујевца.
Иако није усамљен у нашој земљи, случај крагујевачког „Бертекс текстила” подигнут је на дипломатски ниво, па је турски амбасадор Хами Аксој после састанка са министром привреде Радетом Бастом обећао да ће проблем бити решен.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.