Налед: два начина смањења намета на минималац
У Србији има 350.000 до 400.000 ниских, односно зарада на нивоу минималне цене рада, због чега је Национална алијанса за локални економски развој (Налед) одлучила да уради посебну анализу како такве плате не би убудуће биле предмет високог нивоа опорезивања. Растерећење таквих зарада отвара потребу за одређеном врстом компензације, у смислу јавних прихода, сматра Душан Васиљевић, из Наледа, а реч је о могућностима да се на тај начин дође до већег степена прогресивности у опорезивању плата код нас.
– Примећујемо да је ниво прогресивности код нас знатно мањи него у неким упоредивим економијама. Ефективна стопа коју плаћају они који зарађују три или четири просечне зараде на нивоу је две трећине просечне плате. Размишља се о повећању прогресивности опорезивања код виших зарада, с тим да треба пазити да се не праве нагле промене – каже Васиљевић. Друга ствар о којој се може размишљати у наредном периоду је да ли треба да дође до евентуалне корекције стопе ПДВ-а.
– Имамо нижу и вишу стопу ПДВ-а, и ту би могао да се нађе неки модел, да ли да се повећају једна или друга стопа. И даље немамо неке конкретне препоруке на ком би нивоу то требало да буде. Можда ћемо их имати до краја ове анализе, али за сада нисмо спремни да изађемо са процентима, колика би корекција требало да буде – објашњава Васиљевић.
Из Наледа предлажу промену модела опорезивања који би намете на минималац могао да смањи – за трећину.
– Један од потенцијалних предлога је да најниже зараде не буду предмет опорезивања, односно да их треба растеретити и то тако да се обавезе смањују са 18.200 на 15.900 динара, односно да се повећа тај неопорезиви износ зарада. Друга мера може бити примењена у контексту буџетских могућности и односи се на укидање доприноса за здравствено осигурање, што би смањило стопу фискалног оптерећења на најниже зараде на ниво од 12.700 динара. То је смањење фискалног оптерећења за трећину, што би био знатан подстицај нашој економији. То би онда значило да се средства из фонда за здравство надокнађују из општег буџета – наглашава Васиљевић.
Ову анализу Налед ће завршити за десетак дана када ће у целости бити представљена јавности.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.