Убијање паса у Смедеревској Паланци не престаје
Смедеревска Паланка – Током викенда навршило се тачно месец дана од како је у центру Смедеревске Паланке убијено неколико незбринутих паса, а о починиоцима ни трага ни гласа. Док се чека правда за недужне животиње, њихово убијање у центру ове варошице се наставља. У ноћи између 19. и 20. октобра убијен је још један пас, а крвави пир наставио се и у наредним данима. Најпре је, према тврдњама грађана, мртва женка пронађена у парку код ХИМ-а, а потом је 8. новембра у Улици Првог српског устанка пронађен је још један мртав пас који је, претпостављају грађани, убијен усред дана.
Баш овај последњи случај прелио је чашу па је један број грађана поново поднео пријаве. Огласило се овим поводом и Основно јавно тужилаштво у Великој Плани које је саопштило да је полиција у Смедеревској Паланци извршила увиђај у присуству ветеринара на месту где је пронађен леш пса расе мешанац женског пола, те да се након прегледа ветеринар изјаснио да пас има повреду у пределу плећке величине око 10 милиметара оштрих ивица улазне ране, те да не искључује могућност устрела из малокалибарског оружја. Тужилаштво наводи да је формирало предмет и да је наложило обдукцију на Ветеринарском факултету у Београду, у циљу утврђивања тачног узрока смрти, као и како је она настала.
Истовремено Полицијској станици у Смедеревској Паланци достављен је хитан захтев за прикупљање потребних обавештења у којем је наложено да се изврши увид у снимке видео-надзора са камера које покривају место где је пронађен пас као и места у околини, као и предузимање других радњи у циљу откривања евентуалних учинилаца кривичног дела убијање и злостављање животиња или било ког другог кривичног дела за које се гоњење предузима по службеној дужности, саопштило је ОЈТ „Велика Плана”.
Полиција међутим тужилаштву до сада није доставила ни доказне материјале за претходне случајеве убиства паса на паланачким улицама, па се поднете пријаве и даље воде против Н. Н. Лица. Међутим, јуче је са Ветеринарског факулета у Београду стигао је налаз обдукције пса убијеног у ноћи између 19. и 20. Октобра. ОЈТ Велика Плана наводи да из налаза произилази да је пас угинуо услед комбинованог дејства пројектила из ватреног оружја и тупе механичке силе великог интезитета, највероватније ударца моторног возила. Ово тужилаштво уједно наводи да је полицији наложена допуна захтева за прикупљање обавештења ради утврђивања чињеница да ли једно или више лица предузимало радње упуцавања и ударца моторним возилом, према угинулом псу..Активисти и део грађана очајни су због спорости истраге и сумњају на опструкцију, навод
ећи да је неприхватљиво да полиција ни после оволико времена није извршила преглед снимака са надзорних камера, а њих свуда има на местима где су пси убијани.
Да подсетимо и да за први улични масакр над псима постоји снимак са камере маркета у центру града који је освануо на друштвеним мрежама, а случај је полицији управо пријавила радница маркета када је ујутру дошла на посао и затекла трагове крви на бетону испред. Те ноћи на овом месту убијена је и Злата, мезимица многих Паланчана који су је редовно хранили, и која је била потпуно безопасна. Локални активисти тврде да су сви пси убијени ватреним оружјем, док је општинска власт у почетку негирала ове тврдње, док се то званично не утврди.
У Смедеревској Паланци су до сада одржана неколико протеста незадовољних грађана. Активиста из Аранђеловца Иван Ивановић отишао је корак даље – 19 сати је пешачио од Паланке до Београда у протестном походу који је назвао „ Марш за све Злате Србије”. Након 80 километара ходања стигао је пред Председништво Србије где му се придружио један број Београђана. Међутим, Ивановић се потом сместио у шатор испред председништва и ступио у штрајк глађу, тражећи да председник реагује јер се 13 година не примењује Закон о добробити животиња, те да се заустави убијање паса. Нико није реаговао. Десетог дана њему је позлило и превезен је у Ургентни центар где му је указана помоћ. Иван се, како каже за „Политику”, сада осећа боље али је штрајк прекинуо по савету лекара. Међутим, каже да око 80 удружења за заштиту животиња сада подноси захтеве свим локалним самоуправама у Србији, по Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја, тражећи податке колико су новца уложили последње четири године за збрињавање напуштених паса, одштете за уједе и с којим фирмама су склапали уговоре и у ком износу.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.