Свечана академија поводом Међународног дана студената
Поводом обележавања Међународног дана студената, Студентска конференција универзитета Србије (СКОНУС) организовала је свечану академију којој су присуствовали министар просвете Бранко Ружић и председник Народне скупштине Владимир Орлић.
Академија, која је организована уочи међународног празника студената који се обележава 17. новембра сваке године, у спомен на дан када су 1939. године нацисти убили неколико чешких студената, а више од 1.200 послали у концентрационе логоре због протеста против окупације Чешке, почела је извођењем химне „Боже правде”.
СКОНУС је делио и захвалнице, а међу осталима, добили су их Народна скупштина Србије, министар просвете Бранко Ружић, државна секретарка Маријана Дукић Мијатовић, ректори универзитета у Крагујевцу и Новом Пазару - Ненад Филиповић и Зана Долићанин.
Ружић је честитао међународни дан студената уз поруку да је овај дан уједно и прилика да се јавности укаже на значај и улогу студената у друштву, али и у процесу реформи образовања у Србији.
Према његовим речима, Министарство је поносно на сарадњу са студентима, пре свега са СКОНУС-ом, а уверен је да ће наставити да баштине ту сарадњу и унапређују заједничко деловање како би унапредили потребне сегменте академског живота, преноси Танјуг.
„Циљ је заједнички да обезбедимо нове и повољније прилике за све чланове академске заједнице”, казао је Ружић.
Наводећи да Влада Србије константно ослушкује потребе студената, Ружић је указао на то да је донета одлука и то на иницијативу СКОНУС-а да се продужи рок студија за студенте који су до 10. септембра 2005. уписали основне магистарске или докторске студије и то по прописима који су важили у тренутку уписа.
Подсетио је да су повећане стипендије за студенте, а да су у сарадњи са Министарством финансија увели и буџетска места за студенте мастер студија.
Како је навео, први пут је организован и програм стручног оспособљавања „Моја прва пракса” у оквиру којег су студенти са 83 факултета имали прилику да буду на плаћеној пракси.
„Круна сарадње СКОНУС-а и државе је усвајање Закона о студентском организовању. Важно је да заједно обезбеђујемо његову примену”, казао је Ружић.
Додао је да су држава и влада преузели крупне кораке у претходних 10 година улагањем у високошколске установе и у том контексту казао да предстоји изградња објеката одређених факултета у целој Србији, као и изградња нових кула у студентским домовима на Новом Београду, Карабурми, у Нишу и Новом Саду.
„То је политика зарад будућности ове земље. Ви јесте та будућност, а наша жеља је да створимо амбијент да и они веома квалитетни, талентовани студенти који оду на усавршавање у иностранство, увек желе да се врате кући, да могу да планирају и каријере и породице у Србији”, казао је Ружић обраћајући се студентима.
Истичући да немамо алтернативну земљу и да је наша земља Србија, Ружић је поручио да треба да је чувамо.
„На нама у Влади је то да вам омогућимо да се у њу интегришете и да стечено знање у нашем образовном систему примените зарад бољитка своје државе и нашег друштва”, казао је министар Ружић.
Председник Скупштине Владимир Орлић захвалио је студентима на доприносу који дају уз напомену да су државне институције ту да их подрже.
Истакао је да улагати данас у образовање значи инвестирати у будућност, као и да је један од циљева досећи што боље услове, што значи да је потребно више новца.
Подсетио је да је 2018. године донет Закон о фонду за науку, 2019. о научним истраживањима, а 2021. измене Закона о високом образовању и нов Закон о студентском организовању.
„Квалитет у образовању био је и остао приоритет Србије и за Народну скупштину”, казао је Орлић наводећи да је доношење два закона 2021. године доказ одличне сарадње државних институција и СКОНУС-а.
Навео је да Народна скупштина даје допринос и кроз квалитетне стручне праксе, али и кроз програм „Отворена врата” у оквиру којег студенти могу да оду у Скупштину и упознају како тај систем функционише.
„Ваше знање и таленат су од неупоредивог значаја за целу Србију, а радећи за вас, радимо највредније за будућа поколења”, поручио је студентима Орлић додајући да су управо они неретко обликовали историју.
Заменик председника КОНУС-а ректор проф. др Ненад Филиповић казао је да је КОНУС доста учинио у последњих неколико година пре свега на унапређењу наставе, али и другим условима за боље учење.
Како је навео, у последње две године сведоци смо епидемије, а факултети су функционисали у отежаним условима.
„Успели смо да се изборимо и са тим, истрајали смо и успели смо да одржимо квалитет наставе. Студенти су наша покретачка снага. Наши млади људи морају да одлазе у иностранство, али и да се враћају да би развијали нашу земљу”, казао је Филиповић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.