У Атини хиљаде демонстраната у поворци у знак сећања на побуну против хунте 1973. године
АТИНА - Хиљаде демонстраната свих узраста биле су данас у поворци у Атини током годишње комеморације студентског устанка из 1973. против војне хунте коју су подржавале САД.
По грчкој полицији, учествовало је око 5.500 људи, а центар града је делимично био ограђен кордонима полицијских снага јер је насиље редовно пратеће обележје те комеморације. Око 20.000 људи учествовало је у протестима у Атини прошле године, а 14.000 у Солуну.
„Побуне не иду у музеје”, „Отпор фашизму свуда” - писало је на транспарентима демонстраната.
У Атини је за било ангажовано 5.700 полицајаца, као и дронови, водени топ и хеликоптер за овај догађај у знак сећања на устанак који се сматрао покретачем за повратак демократији у Грчкој 1974. године.
Саобраћај возила је био забрањен у већем делу центра града, а станице метроа затворене су из безбедносних разлога.
Те годишње демонстрације које окупљају студенте, представнике синдиката и левичарских партија, и бранитеље људских права, обележавају дан када су 1973. године на Политехничком универзитету у Атини 24 особе убиле снаге које је хунта послала да угуши демократски протест студента.
Брутална репресија студентског покрета изазвала је велике емоције у Европи и допринела поткопавању моћи хунте, што је довело до обнове демократије неколико месеци касније после седам година војне диктатуре.
Крвава државна застава Грчке која се те ноћи вијорила изнад гвоздене капије Политехничке школе, разваљене тенком, носи се сваке године на челу протестне поворке демонстраната.
Од јутрос су у запуштеној централној атинској четврти Егзархија која се сматра упориштем анархиста, били многи полицајци да би заштитили пројекте реновирања и спорну нову метро станицу.
Врхунац демонстрација био је испред амбасаде САД, у знак протеста против подршке Вашингтона грчкој војној диктатури током Хладног рата што је Бела кућа признала тек деценијама касније, преноси Бета-АФП.
„Прошли протести су били насилни и резултирали су уништавањем имовине”, наводи се у саопштењу амбасаде САД у Грчкој која додаје да је „саветовала своје особље да избегава подручја у којима су протести и да ће данас раније престати да раде”.
„Двојица (младића) умрла су на мојим рукама”, сведочила на јавној телевизији ЕРТ Мелпо Лекаца која је била студенткиња 17. новембра 1973. и помaгала пружање прве помоћи.
„Био је то херојски чин људи који неколико минута раније (...) нису знали да ће њихова тела доспети пред тенкове”, рекла је Лекаца (70) коју је хунта ухапсила и мучила.
Тај крвави догађај „натерао је људе да схвате да је хунта бруталнија него што су замишљали”, додала је она.
Премијер Киријакос Мицотакис оценио је у данашњем саопштењу да је студентска побуна „успоставила најпотпунију демократију коју је наша земља икада познавала”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.