Курти пали нову ватру због снова о признању
Одржавање локалних избора у четири општине на северу Косова и Метохије 18. децембра само је још један у низу потеза Приштине који би могли да доведу до продубљивања кризе. Српска листа, за коју последњих година гласа више од 90 одсто грађана, најавила је да ће бојкотовати излазак на биралишта у Северној Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку. Без учешћа српске заједнице они неће имати никакав легитимитет. Велико је питање и где ће се одржавати јер је готово сигурно да Срби неће уступити школе, обданишта и друге установе у којима су претходна гласања организована.
Ванредне изборе на Косову изазвала је нова криза с регистарским таблицама, која је кулминирала управо изласком Срба из косовских институција. Уместо да пронађу компромисно решење, председница Косова Вјоса Османи одмах је расписала изборе за 18. децембар. На седници Централне изборне комисије закључено је да рок за пријаву листа за изборе буде до 21. новембра, а кампања почиње 8. децембра и траје до 16. децембра. За организацију ће, према том плану, бити издвојено 556.482 евра. На изборима ће углавном учествовати Албанци и можда Бошњаци, којих у већем броју има једино у Северној Митровици. Међутим, резултати и нови органи власти који се буду формирали након њих неће имати потребни легитимитет. Срби те органе неће прихватити, као ни одлуке које они буду доносили, што ће довести до нових сукоба на терену.
Некадашњи председник Извршног већа Косова и Метохије Зоран Анђелковић каже да Приштина хоће из једне инцидентне могућности да оде у другу. За „Политику” истиче да се таман ставила тачка на причу о личним картама, чији је главни циљ био да се изазову инциденти, стигле су на ред регистарске таблице. Сматра да Вјоса Османи жели да уведе апартхејд на северу Косова, а да Курти, чији је други мандат обележен инцидентима, жели да направи што већи инцидент и додаје да је он темпирана бомба чији сат откуцава.
„Њима је потребна ескалација сукоба да би протерали Србе са севера Косова. Сада су смислили да то раде тако што су расписали локалне изборе у четири општине на северу Косова, а то је неизводљиво јер за то нису створени услови. Прво мора да се реши питање спровођења Бриселског споразума у свим тачкама, укључујући и статут Заједнице српских општина и регистарске таблице”, истиче Зоран Анђелковић. Поставља питање зашто су Куртију сметале неутралне КС таблице, осим због намере „да се обрачунава са Србима и да вештачки прави тензије”. „Она је КС, није КМ, само не пише РКС. Он је и са њима могао да прича – ’ја сам натерао Србе да се одрекну КМ таблица’. Не, он хоће инцидент, он је темпирана бомба. Прво треба да се реши стабилност и сигурност Срба, а то значи решити питање, да оваквих инцидентних ситуација не буде”, каже Анђелковић.
Услови које је навела Српска листа за повратак у институције су оснивање Заједнице српских општина и повлачење одлуке о пререгистрацији возила са српских таблица које гласе на градове на Косову на РКС регистарске ознаке. Осим испуњења тих захтева, највероватније ће бити потребна и промена косовског законодавства, посебно када је реч о запосленима у полицији и правосуђу. Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун каже да расписивање избора на северу Косова показује неспремност Приштине да испоштује било који интерес српског народа и да се посвети решавању проблема. За наш лист наводи да све што раде је стално и перманентно изазивање криза.
„Свакодневно праве нове проблеме и томе нема краја. Шта ће се десити ако Курти истраје на томе да организује изборе које ће Срби листом бојкотовати? Пре свега то може да доведе до озбиљних инцидената и могућих сукоба”, каже Дрецун и додаје да привремене приштинске институције увек направе корак више ка изазивању нових инцидената и ка стварању нових препрека да се стабилизује ситуација. „То је оно што мене искрено забрињава. Приштина неће одустати од изазивања криза да би натерали Београд да прихвати да разговара о међусобном признању, јер је то једино што косовске Албанце интересује”, наводи Дрецун.
Покрајинском премијеру Куртију се очигледно жури да поништи негативан ефекат по институције због изласка Срба, јер без њих нема привида мултиетничности на Косову. Тиме би пали у воду сви спинови који стижу из западних центара моћи о могућем заједничком животу, где су у реалности права Срба била свакодневно гажена. На питање ко ће изаћи на локалне изборе у четири општине на северу Косова, Милован Дрецун очекује да ће Курти пронаћи „две или три српске странчице које ће учествовати”, чиме ће покушати да створи димну завесу да су Срби упркос захтеву Београда изашли на биралишта.
Зоран Анђелковић пак каже да су могућа два сценарија – да сви Срби бојкотују изборе, па ко буде изабран с неколико стотина гласова, толико ће људи и да представља. „Друга могућност је да они ипак договоре 17. децембра да изађу на изборе дан касније, а да 25. децембра поднесу оставке. Тиме би додатно обесмислили такозване косовске институције”, каже Анђелковић. Милован Дрецун упозорава да неки екстремни Срби могу да изазову проблеме, наводећи да се зато и прави прича о такозваној бригади север. То се чини с разлогом да би се окренула ситуација наглавачке, каже он.
„Разлог је последица. Излазак Срба из привремених институција је последица, а не разлог ове кризе. Разлог је то што је Приштина једнострано укинула договор о регистарским таблицама и што не жели да формира ЗСО. Мора да се отклони разлог, да би се отклонила последица. Није решење да се распишу избори, да се нађе неколико подобних Срба који ће признати ту лажну државност, проблем је што немате легитимитет за тако нешто”, наводи Милован Дрецун.
Да је расписивање избора, а да нема индиција да ће на њима учествовати Срби, погрешан корак Вјосе Османи, сматра и Неџмедин Спахију, професор Факултета политичких наука Универзитета у Приштини. Каже да би на изборима Приштина потрошила „пола милиона евра буџета Косова за нешто што је осуђено на пропаст”. „Уколико жели да општине са српском већином воде несрби, Албанци или било ко други, нема потребе да се за то иде на изборе”, каже Спахију за Би-Би-Си на српском и додаје да је питање да ли ће се избори уопште одржати.
Милован Дрецун пак сматра да би се нешто променило уколико би се решило питање регистарских таблица и кренуло у формирање ЗСО, али, како каже, Курти без озбиљних претњи и санкција са Запада неће се понашати политички рационално. „Инсистирање неких земаља попут САД и неких званичника ЕУ да Курти пролонгира реализацију једностране одлуке док се не постигне решење за таблице прилично је снажно. Проблем је што је то само вербално, није стављено Куртију до знања да ће његова влада имати озбиљних проблема. Објективно, без тога тешко да ће он да прихвати те сугестије”, каже Милован Дрецун.
Бериша: Траже лојалне Србе и у парламенту
Оставке на мандат дало је и свих десет посланика Српске листе па је председница Косова Османи упутила захтев да се они замене. Након тога јуче је уместо њих још девет посланика Српске листе и један из ГИ за Слободу, правду и опстанак технички верификовало своје мандате наводећи да желе да спрече Албина Куртија да на њихова места постави Србе који су лојални њему. Један од сценарија који су у том случају претили јесте и да услед правног вакуума и непопуњених места, Курти покуша да распише нове ванредне парламентарне изборе. На такву могућност за наш лист указао је и председник Матице Албанаца у Србији Демо Бериша. „На њима би све остале српске партије имале по десетак кандидата за посланике и уколико би СЛ бојкотовала те изборе, онда би Приштина добила себи лојалне Србе”, закључује Бериша.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.