Мали: Е-фактуре повећавају ликвидност српске привреде
Потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали рекао је, отварајући конференцију „Е-фактуре и електронска плаћања за конкурентнију привреду”, да је увођење електронских фактура у пословање привреде вероватно најважнији реформски потез у поседњих 20 година.
„Ми смо на плану увођења Е-фактура испред Француске, која планира да их уведе 2027. године, испред Шпаније која ће их увести 2026. године, испред Словеније, која је донела закон, али га још није ратификловала у парламенту. Ми у овом тренутку имамо преко 20.000 корисника јавних средстава, целу државу, која је већ у систему електронских фактура и највећи број привредника”, истакао је Мали, преноси Танјуг.
Ово је по мени пример како можемо да повећавамо конкурентност и атрактивност наше привреде, јер смо то урадили на предлог привредника како би они своје пословање унапредили, учинили га транспарентнијим, конкурентнијим и како би повраћај ПДВ добили у краћем временском периоду.
„Позивам све привреднике који су у систему ПДВ, а још нису прешли на електронске фактуре да ураде то што пре, јер је од 1. јануара наредне године обавезно коришћење Е-фактура за све који су у систему ПДВ”, апеловао је министар финансија.
Користи су, каже, огромне, јер је систем бесплатан и транспарентан, и привредник тачно зна шта је купио и продао у промету између правних лица.
„Трошкови су за привреду много нижи, једноставније је чување фактура, али најважније је што ћемо упарујући улазне и излазне фактуре у систему електронских фактура моћи да радимо повраћај ПДВ у року до 24 до 48 сати, аутоматски, уместо да траје 35 до 40 дана као данас”, нагласио је Мали.
Додао је да је то огромна помоћ ликвидности наше привреде, која ће много брже располагати средствима од повраћаја ПДВ, а која ће моћи да користи као обртна средства или за инвестиције, па тако неће морати привредници да узимају краткорочне кредите за финансирање ликвидности.
Министар Мали је истакао како је Србија у последње три кризне године показала колико јој је привреда отпорнија и колико је држава одлучнија и озбиљлнија да помогне привреди и грађанима.
„Нисмо се предали ни када је ковид кренуо 2020. године, ни када су кренули проблеми у ланцима снабдевања, енергетска криза, ни када је кренуо конфликт у Украјини. Нашу привреду смо помогли са скоро девет милијарди евра, али смо успели да сачувамо наше производен капацитете, радна места, јер нам је стопа незапослености на историјски најнижем нивоу. У последње две године стопа раста нашег БДП је највиша у Европи, растемо и ове године нам је у после, а као што видите велики број јачих економија је већ у рецесији”, рекао је Мали.
Истакао је да су директне стране инвестиције ове године више од три милијарди евра и подсетио да Србија није зауставила ни један велики инфраструктурни пројекат.
Оценио је да се увођењем система еФискализације држава бори притив сиве економије и, заједно са привредом, мења перспективу домаће економије како би била конкурентнија и атрактивнија.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.