Кинези најпрофитабилнији, ЕПС највећи губиташ
„Циђин мајнинг” из Бора са нето добитком од 34,35 милијарди динара, најпрофитабилније је предузеће у 2021. Његов профит је 13 пута већи него годину дана раније, саопштено је из Агенције за привредне регистре. Пошто је друштво током 2021. започело производњу и продају концентрата бакра, то му је омогућило да реализује пословне приходе у чак 37 пута већем износу, који су достигли 55,07 милијарди динара. Другопласирано је друштво „МК група” са нето добитком у износу од 26,16 милијарди динара, који је готово 10 пута увећан на годишњем нивоу.
„Циђин копер” из Бора напредовао је на листи најпрофитабилнијих друштава за једну позицију и заузео треће место, са реализованим нето добитком у износу од 23,77 милијарди динара и 2,8 пута већим на годишњем нивоу. Повећана рударска производња, уз раст цена бакра и племенитих метала на светском тржишту утицали су на интензиван раст пословних прихода (71,9 одсто), који су реализовани у висини од 121,44 милијарде динара. Повећање тражње за челиком током 2021, уз истовремени раст цена овог производа, омогућили су да друштво „Хбис” из Смедерева повећа обим производње и више него дуплира пословне приходе, остваривши их у висини од 130,58 милијарди динара (треће место) и да од петопласираног губиташа претходне године пређе у сферу профитабилног пословања са нето добитком од 23,7 милијарди динара (четврто место).
НИС је услед опоравка цена нафте на светским берзама и поновног оживљавања привреде, реализовао пословне приходе веће за 67 процената него претходне године, у висини од 281,05 милијарди динара (друго место), што је условило повратак те нафтне компаније на листу најпрофитабилнијих друштава у 2021. и то на пето место, са нето добитком од 23,13 милијарди. Међу привредним друштвима са највећим пословним приходима је и „Србијагас”, који је са 116,17 милијарди динара прихода, при том за трећину већим у односу на претходну годину, на шестом месту.
Будући да пословни расходи, услед увоза додатне количине гаса по вишеструко већим набавним ценама, бележе интензивнији раст (42,6 одсто), добитак из пословних активности је смањен (44,1 проценат) на 5,32 милијарде динара. Међутим, услед нижег губитка из осталих активности готово за две трећине (2,8 милијарди), нето добитак тог јавног предузећа је на годишњем нивоу повећан за 26,2 одсто и износи 3,77 милијарди динара.
Када је реч о губиташима, на првом месту је ЕПС. Ово јавно предузеће уједно је и највеће привредно друштво у Србији и током 2021. уписало је губитак од 10,95 милијарди динара. ЕПС је остварио пословне приходе од 319,68 милијарди, који су већи за 12,6 одсто у поређењу са претходном годином и чине 2,2 процента прихода целе привреде. Истовремено, услед поремећаја на светском тржишту енергената, као и у производњи електричне енергије у четвртом кварталу, пословни расходи су расли знатно брже (26,5 одсто), што је утицало да, после добитка претходне године, искаже пословни губитак, наглашавају из АПР-а.
На листама 100 најбољих привредних друштава у 2021. налази се 19 јавних предузећа, која су запошљавала 65.621 радника. Позитивно је пословало 12 фирми, од којих су четири међу сто најпрофитабилнијих привредних друштава, а са нето губитком је пословало седам јавних предузећа. Највећи нето добитак имали су „Пошта Србије”, „Београдске електране” и „ПЕУ Ресавица”, док су на листи губиташа „ЕПС Београд”, „Путеви Србије”, „ГСП Београд”, „ЕПС-ЈП ТЕ Косово” са „ПО Обилић”, „Електрокосмет Приштина”.
Бележи се раст профитабилности
Агенција за привредне регистре оценила је да у 2021. привредна друштва бележе раст профитабилности уз позитиван нето резултат од 686,64 милијарде динара, који је већи за 81,1 одсто у односу на претходну годину, а генерисан је превасходно захваљујући успешном обављању примарне делатности. При томе, нето добитак је знатно повећан (44,7 одсто) и износи 962,74 милијарде динара, док је нето губитак смањен (3,6 одсто), на износ од 276,09 милијарди.
Јавна предузећа су 2021. завршила са негативним нето резултатом од 7,35 милијарди динара, за разлику од претходне године када су остварила добитак.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.