Подршка с трибина за убице и нарко-дилере
„Стоп француској војној операцији ’Скај’ у Србији! Слобода за гробаре!” – писало је на транспаренту који је један део навијача Партизана раширио на трибинама на утакмици кошаркашке Евролиге с Макабијем у петак увече у београдској Штарк арени.
Многима је одмах било лако да схвате коме је упућена ова порука подршке. Оптужени вођа криминалне групе Вељко Беливук, некадашњи вођа Партизанове навијачке групе „Принципи”, тренутно на суђењу пред Специјалним судом у Београду покушава да оспори легитимност доказа добијених откључавањем апликације „Скај”.
Велики број доказа против Беливукове групе прибављен је захваљујући међународној полицијској помоћи, најпре стручњака из француске полиције, који су успели да откључају управо шифроване „Скај” телефоне ове групе. Такође, пресретнута комуникација с поменуте апликације недавно је помогла нашој полицији и у разбијању такозваног врачарског клана, за који се сумња да је био београдски огранак озлоглашеног „кавачког клана”, али и група следбеника Беливука. Организованој криминалној групи, коју су предводили Вељко Беливук и Марко Миљковић, подсетимо, суди се за седам тешких убистава и низ других тешких кривичних дела.
Саша Ђорђевић, истраживач из Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала, каже за „Политику” да је транспарент „Стоп француској војној операцији ’Скај’ у Србији! Слобода за гробаре!” занимљив због неколико разлога.
„Порука очигледно служи да подржи Вељка Беливука. Његова одбрана на суду у великој мери се заснива на оспоравању доказа које је полиција прикупила откључавањем комуникације оптужених преко ’Скај’ апликације. Занимљиво је да се транспарент показује са закашњењем у тренутку када је суђење заправо почело”, каже Ђорђевић.
Он истиче да иако је било очекивано да ће на стадионима бити порука подршке након хапшења Беливука 2021. године, то је изостало, изузев спорадичних примера. Подршке је више било у Милану и Бечу него у Београду, додаје он.
„У том тренутку је деловало као да део навијача жели да се дистанцира од Беливука или се вођство на трибини још није консолидовало. Сасвим је било другачије након убиства Бриса Татона 2009. године или Александра Станковића 2016. године, када су трибине биле пуне порука и скандирања подршке, односно почасти”, истиче истраживач.
Ђорђевић сматра да последња порука дела навијача на утакмици Партизана против Макабија делује као заокрет и врло је симболична и изазива дилеме.
„На пример, иако поступак против Беливука воде правосудни органи Србије, она је упућена против Француске, чија је полиција била једна од држава која је разбила комуникацију преко ’Скај’ апликације. То упућује да непријатељ није у Србији, већ изван земље. Иако цивилни органи, тужилаштво и полиција воде поступак против Беливука, навијачи су ставили поруку у војнички контекст као да је реч о војној операцији против њих. У том контексту, транспарент на трибини је, заправо, њихово оружје, а они су војници. Све ово заједно изазива дилеме зашто је баш сада дошло до заокрета и забрињава, имајући у виду природу дела за које је оптужен Беливук и група окупљена око њега”, закључује Саша Ђорђевић.
Пре почетка евролигашког меча Партизана с Макабијем велику пажњу изазвао је и моменат када је с трибине под сводове хале кренуо да се издиже лик Билија Питона, чувеног јунака из култног филма „Маратонци трче почасни круг”.
Поред лика, који се појављивао и раније на навијачким реквизитима као алузија на посао гробара којим се Били Питон у филму бави, стајала је порука: „Ја њих знам 10 година, велики су то разбојници.” Многобројни корисници друштвених мрежа су овај натпис разумели као поруку за режим, јер пре десетак година је почела владавина СНС-а.
Осим тога, поједини навијачи Партизана су на кошаркашкој утакмици упућивали и увреде председнику Србије Александру Вучићу.
Председник је то прокоментарисао речима да прихвата да узвикују све што треба, али је свима јасно шта је разлог.
„Сами су написали шта је разлог – то што су ухапшени кољачи, убице и нарко-дилери”, прокоментарисао је Вучић, додавши да ти навијачи нису ни навијали, већ су с трибина слали поруке њему и држави.
„Четири минута навијају за Партизан, а онда им је од главног налогодавца који је удаљен више хиљада километара у криптованој поруци, за коју су мислили да не можемо да дешифрујемо, стигло наређење – вратите се на Вучића”, открио је председник током гостовања у недељу ујутру у телевизијској емисији на ТВ Прва.
На питање водитељке да ли је реч о Радоју Звицеру, као главном налогодавцу од којег су навијачима стизале поруке, Вучић је рекао: „Не, о овом другом”, вероватно мислећи на Николу Вушовића Џонија, вођу „врачарског клана”, који је у бекству.
Поводом „кореографије” навијача Партизана и увреда на рачун председника, огласио се и лидер Покрета социјалиста и бивши министар полиције Александар Вулин. Он је рекао: „И док будете вређали Вучића, сетите се да је Александар Вучић предводио рат с мафијом и да су захваљујући баш њему многи с трибине који му певају глупе песме живи само зато што Беливук и Миљковић нису на слободи.” Транспаренти као политичке агенде
Транспаренти, банери и шеталице су визуелни аранжмани који навијачи најчешће изводе пре или током утакмице како би одали почаст тиму за који навијају или да припреме или подигну атмосферу на утакмици. Настали су као део кореографије навијача у Италији крајем седамдесетих, али се пракса најпре шири на источни део Европе, а касније и по целом свету.
„Навијачи кроз транспаренте остварују колективни идентитет и показују своју јединственост у друштву кроз симболичне, аутентичне, јединствене и креативне поруке. На Балкану банери на стадионима често имају политичку конотацију, део су дневне политичке агенде или стављају у фокус одређене теме. Такође, навијачи транспарентима пружају подршку саборцима који су у сукобу са законом”, објашњава Саша Ђорђевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.