Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Скулптурама у парку Буковичке бање враћен стари сјај

Од 78 скулптура које красе парк, ове године обновљено 12, стабилизовано три, а у последње три године конзервирана су 23 уметничка дела
Поправљени зуби „Лаву” Питера Гинтера (Фото В. Проковић)

Аранђеловац – Пројекат конзервације и рестаурације скулптура у парку Буковичке бање под називом „Траг у камену”, Народни музеј у Аранђеловцу спроводи од 2020. године. Ове године је стабилизовано три, реконструисано 12, а од почетка пројекта до данас 23 скулптуре. Овај посао спроводи се под покровитељством Министарства културе и информисања и локалне самоуправе, а захваљујући друштвено одговорним аранђеловачким компанијама, обновљене су и две најстарије скулптуре – чувени „Лав” (око 1916) Питера Гинтера, аустријског официра и „Сфинга” Ивана Мештровића из 1934. године.

– Поједина уметничка дела имала су значајних оштећења, била су склона паду. Процес обнове је трајао неколико месеци, а најзахтевније су биле најстарије скулптуре које су биле и механички и биолошки оштећене. Сада им је враћен стари сјај. Упоредо радимо и на промоцији ове јединствене уметничке збирке од непроцењивог значаја – рекао је Дарко Павловић, директор музеја у Аранђеловцу.

Неодговорност посетилаца парка Буковичке бање годинама је угрожавала и безбедност самих скулптура. Конзерваторске третмане и ове године спроводио је стручни тим одсека за конзервацију Факултета примењене уметности у Београду под руководством доцента Мине Јовић, конзерватора и рестауратора. Покренута је и школа конзервације за студенте и сарадња са Биолошким факултетом. Током три године, нови изглед добила су остварења у централном делу парка, а план је да се у наредних пар година реконструишу и конзервирају све скулптуре.

Упоредо тече и дигитализација, тако да уз помоћ апликације посетиоци могу да се упознају са делима и ауторима.

– Процеси конзервације веома су захтевни. Збирка садржи и велики број дела иностраних уметника, тако да смо укључили и домаће стручњаке са иностраним референцама, као што је Невенка Новаковић председник Међународног савета за споменике, споменичке целине и конзервацију камена. Радосни смо и што ће скулптура „Рађање” (1973) Франца Ротара ускоро поново бити на месту у парку, које је сам аутор одредио што је иначе пракса – објаснила је Тања Вићентић, виши кустос музеја и аутор пројекта.

Захваљујући значајним средствима приватних фирми које су свесне значаја две најпрепознатљивије скулптуре по којима је и сам град под Букуљом познат, „Сфинги” и „Лаву” је враћен стари сјај.

 Чувена „Сфинга” у парк је стигла средином 70-их година прошлог века као поклон Народног музеја у Београду, а пре 11 година била је и механички оштећена, док је препознатљив „Лав” деценијама био без зуба. У оквиру ове прве адекватне конзервације, нови-стари изглед ове године добила су дела настала на Симпозијуму „Бели Венчац” Смотре уметности „Мермер и звуци” – „Медаљон” (1971) Војина Бакића, „Рађање цвета” (1970) Стефана Маневског, „Ника” (1981) Александра Бурганова, „Континуитет и трансформација” (1986) италијанског уметника Енрика Котија, „Говече” (1976) Луке Томановића, „Свиња са прасићима” (2010) Николе Вукосављевића, „Круг живота” (1967) Драга Тршара, „Рађање руже” (1970) Олге Јеврић, „Поглед кроз цвет” (1986) Дејвида Маршала и „Поља у четири годишња доба” (1996) Шинђи Сакаија. Извршена је стабилизација скулптуре „Дијалог песника и девојке” (1969) Стефана Ханзика. Пројекат ће бити настављен и следеће године.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jelena
Konacno i neka lepa vest! Hvala kompanijama i umetnicima koji su ucestvovali, mnogo mi je drago. Pre dve godine sam bila u parku i gledala skulpture i mnogo mi je bilo zao sto su pojedine ostecene, a posebno lava i mislila sam kao i za sve u Srbiji da od obnove nema nista. Jos samo kad bi ljudi sad pazili vise...svaka cast.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.