НВО за помоћ мигрантима под лупом грчких власти
Од нашег дописника
Атина – Делатност „Хјуман рајтс 360”, али и других невладиних организација које се у Грчкој углавном баве питањима миграната и избеглица, под лупом је финансијских и судских органа због сумње да постоји кривично дело проневере и одговорност за оснивање криминалне организације. После сазнања до којих је дошла Управа за борбу против прања новца, поступак је у рукама јавног тужиоца који треба да установи праву делатност сложене мреже невладиних организација, у чијем раду је више пута констатован низ неправилности, као што су ширење нетачних информација, ненаменска употреба средстава, која увек долазе из приватних извора, а у неким случајевима и сарадња с трговцима људима.
Непосредни повод за активирање детаљнијег надзора Управе за борбу против прања новца и блокирање, пре свега приватних рачуна, како пишу овдашњи медији, била је чињеница да су донације организацији „Хјуман рајтс 360” у Грчкој нагло порасле – са 19.000 евра у 2017. на више од милион евра прошле године. У извештају је описана пракса незаконитог присвајања средстава из европских фондова у оквиру мреже невладиних организација, те је Министарство за миграцију, како пише „Риал њуз” моментално блокирало 24 милиона евра који су одобрени за ову организацију. Како пише портал „Дикастико.гр”, налаз грчких финансијских и полицијских органа описује мрежу хуманитарних организација као потенцијалну криминогену организацију која се бави изнуђивањем и проневером великих износа из европског економског простора (не из ЕУ) које учествују у финансирању њихове делатности.
Тако су, рецимо, велике суме одвајане за пружање услуга приликом суђења невладиним организацијама. Оне су последњих година у ери мигрантске кризе више пута биле прозиване због сумње да су се у избегличким камповима, где су пружале материјалну и логистичку помоћ мигрантима, бавиле и незаконитим радњама. Подсетимо, у једном тренутку мигрантске кризе установљено је да на територији Грчке, под разним врстама покрића и не с најбољим намерама, делује 400 невладиних тзв. хуманитарних организација, после чега је њихова делатност ограничена.
Тако је под лупу финансијских органа потпала и делатност „Хјуман рајтса 360”. Управа за борбу против прања новца проверавала је да ли се средства користе наменски, кретање рачуна организације, али и извора финансирања, који, између осталих, потичу од владе Норвешке, фонда браће Рокфелер, фондације Џорџа Сороса...
Истовремено је у току истрага која се фокусира на догађаје од 15. августа, кад је 38 нелегалних миграната пронађено на острвцету на реци Марици (Еврос), која је природна граница између грчке и турске територије и на коју с турске стране свакодневно организовано стижу десетине миграната које трговци људима покушавају да убаце на грчку територију. „Хјуман рајтс 360” је тада оптужио грчку владу да није спасла „људе из чамца” и дете које је том приликом настрадало. Међутим, месец дана касније, под притиском доказа, оснивач ове организације Епаминодас Фармакис извинио се влади и јавности правдајући се забуном, погрешним уверењем да су мигранти били на грчкој територији.
Ипак, нетачна информација о наводном нехуманом понашању Грчке јер није спасла 38 миграната и дете, које је, како је доказано, настрадало на територији Турске, обишла је свет захваљујући „Хјуман рајтсу 360”. Управо зато, министар за миграцију Нотис Митаракис затражио је да се спроведе судска истрага и покрене поступак против НВО која угрожава интегритет земље.
У овом моменту у организацији „Хјуман рајтс 360” негирају оптужбе, сматрају да је реч о „лову на вештице” и оптужују грчке медије да покушавају дискредитују рад невладиних организација.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.