Стефановић: Настављамо борбу за враћање угледа правосуђу
Председник Удружења судија и тужилаца Србије (УСТ) и виши јавни тужилац у Београду Ненад Стефановић истакао је данас да интегритет правосуђа и поверење грађана у рад судства и тужилаштва у наредних 20 и 30 година великим делом зависи управо од чланова тог струковног удружења.
„Да бисмо успели да вратимо углед правосуђу, фокусирајмо се сви на ефикасност, понесимо и најтежу одговорност за своје одлуке, наставимо сви заједно пре 10 година започету борбу за боље правосудне законе и, сигуран сам, успећемо на том путу. То су наши приоритети и не смемо дозволити да нас скрену са тог пута они који за неку годину одлазе у пензију”, поручио је Стефановић са свечане скупшине УСТ, које данас обележава 10 година постојања.
Чланови УСТ, које махом чине младе судије, тужиоци и судијски и тужилачки помоћници, према речима тужиоца, они су који ће се у наредним годинама свакодневно борити против корупције, трговине дрогом и људима, криминала у свим његовим облицима и доносити одлуке у корист једне или друге парничне стране.
„Увек ће се незадовољна страна жалити и бунити да је оштећена, али то су терет и одговорност које смо преузели ступањем на судијске и тужилачке функције. На нама остаје да се боримо за наш углед и пред грађанима и државом оправдамо поверење које нам је указано као носиоцима правосудних функција и заштитницима владавине права”, истакао је Стефановић.
Говорећи о предложеним решењима за нове правосудне законе, на које је УСТ упутило бројне критике, нарочито у погледу тужилачких закона, председник УСТ је оценио да ће њихов квалитет бити не само мера уставних промена, већ и могућности правосудног система у Србији да функционише у испуњењу управо својих уставних овлашћења.
Подсетио је да је УСТ струковно удружење које сматра да није све толико лоше у правосуђу као што, како каже, неке њихове колеге то представљају у јавности, указујући да су већина судија и тужилаца професионалци, независни, самостални, стручни, људи од интегритета.
Нажалост, како је рекао, неке колеге упорно покушавају да представе правосуђе у другом, лажном светлу, вођени личним интересима.
„Многи су помислили да смо слаби, да су нас победили тиме што нисмо били у радним групама, што нисмо били конкретнији у критикама предложених законских решења... па нисмо, зато што ми добро знамо за разлику од других под каквим је притисцима Србија, док се брани наша територија на Косову, усред украјинске, енергетске кризе, зато смо обазриви у нашим наступима за разлику од оних који у овом историјском тренутку покушавају да на мала врата протуре одредбе које ће изменити физиономију српског тужилаштва и увести додатне проблеме”, истакао је Стефановић, преноси Танјуг.
Са друге стране, указао је да УСТ има одличну сарадњу са адвокатуром, истичући да је право на одбрану неприкосновено право.
„Увек смо за свој рад имали несебичну подршку и Адвокатске коморе Београд и Адвокатске коморе Србије, али и они нашу”, нагласио је председник УСТ.
Чланове УСТ и бројне госте поздравила је и председница УО УСТ и судија Вишег суда у Новом Саду Ивана Јосифовић, након чега је одабранима уручила захвалнице удружења.
Захвалнице за унапређене владавине права су додељене заштитнику грађана Зорану Пашалићу, поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милану Мариновићу, републичком јавном тужиоцу Загорки Доловац, председнику Врховног касационог суда Јасмини Васовић, председнику Вишег суда у Београду Александру Степановићу, директору Правосудне академије Ненаду Вујићу, помоћнику министра правде Јелени Деретић, некадашњим министрима правде Нели Кубуровић и Николи Селаковићу, бившем министру унутрашњих послова Александру Вулину, професорима правних факултета универзитета у Београду и Новом Саду Марку Станковићу и Слободану Орловићу и другима.
Захвалнице су уручене и представницима медија, а који су, како је образложено, својим извештавањем допринели унапређењу и промоцији правосудних професија и владавини права.
Ове године, Удружење судија и тужилаца Србије, које је проистекло из Удружења судијских и тужилачких помоћника Србије, обележава 10 година од оснивања.
Удружење судијских и тужилачких помоћника је основано као критички одговор на реформу правосуђа из 2009. године и тежак положај судијских и тужилачких помоћника којима је било одузето право да под једнаким условима са полазницима Правосудне академије буду бирани за судије и тужиоце.
Након интервенције Уставног суда, већина помоћника је изабрана за судије и тужиоце који данас у највећем броју чине чланове УСТ.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.