Лице треба заштити од хладноће и појаве пауколиких вена
Иако нема довољно доказа да зима узрокује појаву паколиких вена и капилара на ногама, екстремно ниске температуре могу узроковати развој капилара на лицу, што најбоље знају особе које зими раде на отвореном.
Хладно време, само по себи, утиче да се вене и крвни судови уопште сузе, као одговор тела на ниску температуру. У случају изложености хладноћи, наше тело смањује проток крви, која је топла, близу површине коже, како би се очувала укупна топлота тела. Додуше, мало ко проводи пуно времена напољу када је баш хладно, а чим се врати у загрејани простор крвни судови реагују супротно ширећи се на топлоти.
„Прелазак са хладноће на топло и назад значи да вене иду из једне крајности у другу. Оно што ми зовемо капилари у ствари су ситне вене на лицу, а кад се оне прошире близу површине коже и постану видљиве називамо их пауколиким венама. Иако нису опасне по живот и укупно здравље, ове проширене вене на лицу су јако непријатне у естетском смислу, нарочито женама,” изјавио је др Дарио Јоцић, васкуларни хирург.
Капилари се уочавају као црвене, љубичасте или плаве промене на кожи и могу изгледати као гране дрвета или паукова мрежа. За разлику од проширених вена, капилари су обично у равни са кожом. Да бисте спречили њихово појављивање на лицу у хладном периоду године, препоручује се да избегавате дуже излагање хладноћи, штитите лице шаловима, маскама или заштитним кремама за лице.
Уколико уочавате овај проблем код себе, важно је да знате да су капилари учесталији су него што многи људи мисле. Штавише, сматра се да отприлике половина популације млађе од 50 година има ову дијагнозу, што је чини веома уобичајеном.
Капилари се лече се ласером и радиофреквентним третманом. Лечење ласерским третманом је најбоље уз употребу Веин виевер технологије, специјалне лампе којом се осветљава део коже, како би се тачно видели крвни судови испод површине коже. Ово омогућава хирургу да пре, током и након процедуре избегне било какве евентуалне компликације до којих може доћи током интервенције.
„Осим ласерског, погодан је и радиофреквентни третман, који, осим што је одличан за интервенције на лицу, такође налази примену и у интервенцијама на зглобовима и коленима. Уклањање капилара радиофреквентним третманом подразумева термокоагулацију, дакле деловање топлотом која тренутно затвори крвни суд. За интервенцију је потребно 15-30 минута, а најважније предности ове методе су да је мање болна и да не остају модрице“ закључио је хирург.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.