Субота, 28.01.2023. ✝ Верски календар € Курсна листа

Два гола Мбапеа за пласман у осмину финала Светског првенства

(EPA-EFE/Noushad Thekkayil)

Репрезентација Француске, бранилац титуле шампиона света у фудбалу, победила је данас Данску резултатом 2:1 и пласирала се у осмину финала овогодишњег Мундијала. Два гола за „триколоре" постигао је Килијан Мбапе, док је за Данце био прецизан Андреас Кристенсен.

У другом мечу групе Д Аустралија је данас победила Тунис 1:0.

Треће коло групе Д на програму је 30. новембра, када ћемо гледати мечеве Француска-Тунис и Аустралија-Данска.

Триколори су утакмицу почели максимално офанзивно, у формацији 4-1-2-3. На голу је капитен Хуго Лорис, у задњој линији су Кунде, Варан, Упамекано и Тео Ернандез.  Испред њих су Рабио и Чуамени.  Напред су Мбапе, Гризман и Дембеле, а најистуренији је искусни центарфор Оливије Жиру.

Данци су изашли у очекиваном саставу, у формацији 3-4-3. Чувар мреже је Каспер Шмајхел, испред кога су Андерсен, Андреас Кристенсен и Нелсон. У средини су Расмус Кристенсен, Хејбјерг, Ериксен и Меле, а испред њих су Линдстрем, Корнелијус и Дамсгор.

Данска је изашла као победник у претходна два сусрета ове две репрезентације. Подсетимо, Оливије Жиру се на утакмици са Аустралијом изједначио по броју голова за француску репрезентацију са Тијеријем Анријем, а уколико и вечерас постигне погодак, постаће рекордер.

Од почетка Француска је почела офанзивно. Осман Дембеле је направио неколико добрих дриблинга али је његов ударац на крају изблокиран.

У 21. минуту Французи су имали прву велику прилику на утакмици, када је Рабио шутирао главом након центаршута Дембелеа са десног крила, али је Каспер Шмајхел био сигуран. Још једна шанса за актуелне светске шампионе у 30. минуту на иницијативу Мбапеа који је с левог бока упутио добар центаршут на другу стативу где се налазио Кунде, чији је ударац блокирао Хејбјерг. За пола сата игре, Данци нису упутили нијеадн шут ка голу противника.

Прва шанса Данаца дошла је у 36. минуту, али непрецизан је био Корнелијус. У наставку утакмице Дембеле је наставио да прави проблеме одбрани противничког тима, али резултат и даље остаје непромењен.

Крај првог полувремена Француска - Данска: 0:0

На почетку другог дела утакмице, измена у редовима Данске репрезентације. Селектор Каспер Хјумланд је уместо Андреаса Корнелијуса у игру увео Мартина Брајтвајта.

61. минут - Килијан Мбапе постиже погодак за Триколоре.

Прва измена у репрезентацији Француске долази у 62. минуту. Уместо Жируа, на терен улази Маркус Тирам. Рекорд Тијерија Анрија ипак неће бити оборен вечерас.

68. минут - Данска долази до изједначења голом Андреаса Кристенсена након прекида.

Велика прилика за потпуни преокрет у 72. минуту када је Линдстрем шутирао из непосредне близине, али Лорис је маестрално одбранио шут данског нападача.

У наставку утакмице Французи су вршили велики притисак на гол Каспера Шмајхела и имали су неколико лепих шанси. Међутим, Данци као да су се након гола Кристенсена минута пробудили и постали су много опаснији противник од оног којег смо гледали током првог дела утакмице. Поред прилике Линдстрема, и Брајтвајт је одлично шутирао према голу Хуга Лориса.

Дамсгор излази из игре у 73. минуту, а мења га Каспер Долберг. Два минута касније, и у репрезентацији Француске две измене: Конате уместо Варана и Коман уместо Дембелеа.

Линдстрем напушта терен у 85. минуту, уместо њега улази Кристијан Нергор.

86. минут - Поново Килијан Мбапе! Млади нападач враћа предност Триколорима.

Судија је продужио утакмицу за 6 минута, а у зауставном времену у игру улазе Бах уместо Размуса Кристенсена и Фофана који мења Гризмана.

Крај утакмице: Француска - Данска (2:1)