Амерички гас је јефтин, али не у Европи
Суочена с високим ценама гаса, које подстичу инфлацију, Европска унија је кривца пронашла у Америци и тврди да Американци свој јефтини гас продају Европи по папрено високој цени, док са оне стране Атлантика одговарају да Европљани кривца треба да потраже у сопственим редовима.
Откако је почео рат у Украјини, Европа настоји да потражи алтернативне изворе енергије уместо да се ослања на Русију, па се окренула и трансатлантском савезнику. Иако је Европска унија смањила зависност од Русије, опет је незадовољна јер јефтин амерички гас уопште више није јефтин кад стигне до европских потрошача. Амерички гас је у Америци четири пута јефтинији него у земљама Европске уније, због чега су поједини европски званичници оценили да цена америчког гаса у Европи није „пријатељска” и да је Америка „ратни профитер” сукоба у Украјини.
„САД производе јефтин гас који нам скупо продају. Мислим да то није пријатељски”, изјавио је француски председник Емануел Макрон.
И званичан Берлин је позвао Сједињене Америчке Државе да покажу мало више „солидарности”. „Политико” цитира неименованог високог европског функционера који је оценио да су Американци „ратни профитери” јер продају гас по високој цени, а зарађују и на оружју, које европске земље све више купују од Америке, јер страхују да ће се сукоб из Украјине прелити и на друге земље.
Тржиште је поремећено ратом у Украјини. Летос је гас у Европи био десет пута скупљи него што је био просек у последњих десет година. То је велики проблем за Стари континент. Рачуни су све већи и изазивају незадовољство грађана. Скуп гас чини европске компаније мање конкурентним у односу на америчке произвођаче. Многе компаније размишљају да седиште и производњу пребаце из Европе у САД или Кину због јефтинијих енергената. Да би амерички гас танкерима стигао до Европе, он се прво пребаци у течно стање, због чега је познат као природни течни гас. На цену су се Европљани жалили и председнику САД Џозефу Бајдену.
Са друге стране Атлантика одговарају да ни влада Бајдена ни америчке компаније нису криве за цену природног течног гаса у Европи и да кривца треба тражити у европским компанијама које препродају амерички гас. Наводе да је Макрон заборавио да спомене колико се у цену америчког гаса „уградила” француска компанија „Тоутал енерџис”, највећи европски купац америчког гаса. Као пример се помиње и шпанска компанија „Нетурџи”, која је на препродаји америчког гаса зарадила пет пута више новца него прошле године. Амерички произвођачи поручују да њихови европски купци одређују цену по којој продају гас крајњим корисницима и да ове европске компаније могу да танкере с америчким гасом преусмере и ка другим деловима света, на пример ка Азији, ако тамо добију бољу цену.
Америчка енергетска компанија „Шениер енерџи” ове године је продала 70 одсто више течног гаса Европи него 2021. Из руководства ове компаније поручују да се 90 одсто њиховог гаса продаје преко посредника, а то су велике европске компаније. Са тим се слажу и енергетски аналитичари.
„Америка јесте велики снабдевач Европе гасом, али нису америчке компаније криве за цену гаса, већ компаније које купују амерички гас и продају га ономе ко највише понуди”, оценила је Ана Микулска из тексашког Центра за студије енергетике „Форбс”.
У потрази за решењем, Европска унија последњих дана размишља да ограничи цену гаса. Земље попут Немачке, Данске и Холандије упозоравају да се то не ради јер ће се снабдевачи окренути другим, неевропским тржиштима, преноси „Фајненшел тајмс”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.