Мила Турајлић: Имала сам потребу да отргнем од заборава ствари које су активно нестајале
Редитељка Мила Турајлић, чија су два филма „Несврстани” (Non-Aligned) и „Филмске гериле” (Cine-guerrillas) данас на програму 28. Фестивала ауторског филма, рекла је на конферецнији за новинаре да је реч о документарном диптиху као делу ширег уметничко -истраживачког пројекта на тему несврстаних. Први филм, како је навела, реконструише настанак Покрета несврстаних, док је други део епизода о рату за независност Алжира, која открива улогу филмске слике у политичкој борби против колонијализма.
Филм је настао, испричала је редитељка, после сусрета 2014. године у Алжиру са Стеваном Лабудовићем, сниматељем Филмских новости који је био задужен да прати председника Тита на путовањима мира Галебом.
Рад на филму трајао је седам година, а, како је истакла редитељка, имала је потребу да отргне од заборава ствари које су активно нестајале. „Била је лепа авантура радити тај филм”, навела је Мила Турајлић.
У оквиру Филмских новости постоји цео један фонд несврстаних који још није, на жалост, стигао на ред да се дигитализује, додала је Мила Турајлић. Она је рекла да јој се радећи на овом диптиху „продубило разумевање значаја покрета несврстаних”.
Испричала је да се увек при сусрету са ствараоцима из некадашњих несврстаних земаља „политички добро разуме”.
Директор Филмских новости Владимир Томчић рекао је да је њихов архив трећи највећи у Европи, а за Милу је имао само речи хвале.
„Сви у Филмским новостима је сматрају делом колектива”, рекао је Томчић који је нагласио да огромна посвећеност и рад увек дају резултат, као што је случај са Милом Турајлић.
У холу мтс Дворане, испред биоскопске сале, публика ће моћи да види камеру Филмских новости која је коришћена за снимање алжирског рата, рекао је Томчић.

Египатски редитељ Омар ел Зохаири , чији је филм „Перје” прошле године победио на ФАФ-у, члан је овогодишњег жирија такмичарског програма. Рекао је да је то био леп тренутак, иако није био ту јер награда долази из земље коју воли и са чијом кинематографијом осећа повезаност.
За њега је, како је рекао, ауторски филм врста где се редитељ изражава на начин без оптерећења правилима. „Ако филм долази из срца, онда ми пуно значи”, истакао је ел Зохаири, који је рекао да у филму не тражи перфекцију, јер нису ни људи савршени.
Редитељка Теона Стругар Митевска, која долази из Северне Македоније и која је такође члан жирија такмичарског програма, рекла је да је ауторски филм за њу онај „који помера границе” и онај „који истражује филмску форму”.
„Када сам расла у Југославији, сви су чекали ФЕСТ, а сада сви чекају ФАФ“, рекла је Митевска, додајући да јој је драго да је фестивал „изградио своју публику”.
Катрин Фодри, аташе за културу француске амбасаде рекла је да је француски филм увек добро представљен на Фестивалу ауторског филма и да се та традиција наставила и сада. Биће, како је најавила, приказано 16 филмова у више програмских целина.
Она је издвојила остварења „Планина” Томаса Салвадореа и „Ми” Алис Диоп. Најавила је, такође, Француско-српске филмске сусрете, који ће, како је навела, крунисати успешну филмску сарадњу Француске и Србије кроз низ тема посвећених седмој уметности. У бројним садржајима учествује осам француских професионалаца и 22 која долазе из Србије. Према њеним речима радионице и панели намењени су филмским стручњацима али и студентима различитих области филма.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.