Зашто „дина” не пролази на „Петроловој” пумпи
Трансакција је одбијена јер пумпа користи ПОС терминале, који за аутентификацију користе чип и магнетну траку, а банка не дозвољава плаћање без уноса ПИН-аШта може да вам се догоди уколико сипате гориво на „Петрол” пумпи, а у новчанику имате само „дина” картицу? Или ако желите да поделите рачун за већ наточено гориво и платите га са две различите картице? Шта уколико немате готовину у новчанику, а битно вам је да платите искључиво картицом преко рачуна фирме? Може се догодити да се нађете у проблему, иако га нисте сами направили, јер имате новац на рачуну и желите да платите гориво.
У таквој једној ситуацији се нашао наш читалац који је недавно на новобеоградској „Петрол” пумпи сипао гориво. Иако је имао новац на рачуну фирме, гориво није могао да плати „дина” картицом.
– Трансакција је одбијена, како ми је објашњено, јер „Петрол” користи ПОС терминале, који за аутентификацију користе чип и магнетну траку. Аик банка, која ми је издала „дина” картицу, не дозвољава трансакцију без уноса ПИН-а. Међутим, на пумпи не постоји терминал на коме је могуће укуцати ПИН. Ту је настао проблем, прича наш саговорник, који је одмах предложио да му издају предрачун за фирму, како би износ платио онлајн, али ни то није било могуће, па су му понудили плаћање готовином или другом картицом.
– Како ми то није одговарало, јер сам желео да платим са рачуна фирме, тражили смо друго решење. Испоставило се да би требало да потпишем изјаву да сам или побегао без плаћеног рачуна или да сам гориво наточио, али да немам новац, (што није тачно у мом случају), чиме се обавезујем да ћу накнадно платити дуговање. Пристао сам, а онда је уследио нови шок. Цео документ, или такозвана изјава о дугу, коју сам потписао, написана је на хрватском језику. Ако и то занемаримо, мада не знам зашто бих у својој земљи потписивао изјаву на страном језику, коју можда и не разумем, обавезао сам се на овај начин да ћу дуговање платити у року од 24 сата – наставља наш саговорник. Он наглашава да га је радник легитимисао и да сматра да је на тај начин прекршен и Закон о заштити података о личности, будући да су сви његови лични подаци унети у систем који је, објашњава, на хрватском или словеначком језику.
– Софтвер им је вероватно у матичној земљи. Током решавања овог проблема све информације сам добио од менаџера пумпе, који није видео никакав проблем у ситуацији која је очигледно сасвим уобичајена у њиховом пословању – закључује он. У компанији „Петрол” су нам рекли да у њиховим објектима и терминалима може да се плати рачун „дина” картицом, али да повремено имају проблеме који су „на страни извршитеља трансакције и ’Петрол д.о.о.’ Београд на то нема утицај”. На питање зашто се потрошачима у овом случају, када није њихова кривица што рачун не може бити наплаћен, као могућност даје потписивање изјаве у којој практично признају да су побегли или да нису имали новац да плате свој рачун, кажу да је изјава системски подешена.
– Она се издаје у ситуацијама када особа није у могућности да плати и служи као гаранција да ће донети новац накнадно. У конкретном случају господин је уз изјаву добио и рачун као да је платио износ – кажу у овој компанији за наш лист. Изјава је, објашњавају, подешена у систему у централи и користи се у Србији, Босни и Херцеговини, Хрватској и Црној Гори.
– Проверићемо могућности како бисмо могли изјаву што пре прилагодити српском језику – кажу у „Петролу”. „Политика” је одговоре потражила и у Аик банци како бисмо сазнали да ли дозвољава коришћење картице без уношења ПИН-а, али до закључења овог броја нисмо добили одговоре.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.