Оболели од деменције немају ни дневни боравак
Према проценама стручњака, у Београду је регистровано између 20.000 и 30.000 пацијената који имају деменцију. Суграђани који у својој близини имају особе са овом дијагнозом знају кроз шта пролазе, па им је свака помоћ добродошла. И њихове тегобе, али тегобе оболелих знатно би олакшало постојање дневног центра где би особе са деменцијом уз стручни надзор могле провести одређено време. Због тога је у септембру Српско удружење за Алцхајмерову болест покренуло иницијативу да град омогући отварање дневног боравка за оболеле од деменције. Петицију је за нешто више од месец дана потписало 5.693 суграђана и 13 организација цивилног друштва. Ову петицију подржала је и Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправност, и академик Владимир Костић из САНУ. Иако су многи мислили да за то неће постојати препреке, првенствено јер је прошле године Наташа Станисављевић, тадашња секретарка за социјалну заштиту, најавила отварање таквог центра, град је сада одговорио негативно, односно рекао да он за то није надлежан.
У секретаријату сада кажу да не доводе у питање чињеницу да би одлагање институционализације особа које су оболеле од деменције допринело повећању квалитета не само њиховог живота, већ и живота њихових породица у заједници.
– Заједнички став је да се решавању овог комплексног проблема мора приступити мултидисциплинарно, кроз сарадњу првенствено унутар здравствене заштите, уз подршку система социјалне заштите. У начелу подржавамо иницијативу Српског удружења за Алцхајмерову болест за успостављање услуге дневног боравка за одрасле и старије оболеле од деменције у Београду, међутим, узимајући у обзир све горе наведено, несумњиво је да су превенција, лечење и рехабилитација особа оболелих од деменције примарни задатак система здравствене заштите грађана, што је и дефинисано Правилником о ближим условима за образовање центра за ментално здравље у заједници – наводи се у одговору који је Секретаријат за социјалну заштиту упутио Српском удружењу за Алцхајмерову болест.
Како каже Надежда Сатарић, председница Управног одбора Српског удружења за Алцхајмерову болест и председница Удружења „Снага пријатељства – Амити”, ова одлука града их је више него изненадила.
– Удружење „Амити” са још 14 удружења и организација цивилног друштва из Београда, који раде са старијима и за старије, поднело још 2014. године иницијативу Градској управи за измену одлуке о правима из социјалне заштите и развој дневних боравака за оболеле од деменције. Већ 2015. године добили смо одговор од секретарке Градског секретаријата за социјалну заштиту, Наташе Станисављевић, да је услуга дневног боравка за оболеле од деменције потребна граду, али да не може да се уведе у Одлуку о правима из социјалне заштите док не се кроз пројекат не види како функционише – истиче Сатарићева.
Иста секретарка је 21. септембра 2021. године, поводом обележавања Међународног дана борбе против Алцхајмерове болести, најавила отварање дневног боравка за оболеле од деменције у 2023. години, при Геронтолошком центру Београд.
– Иако смо ми све урадили што је захтевано 2015, сада нас нова секретарка, у одговору на петицију Српског удружења за Алцхајмерову болест, упућује на здравствени систем – рекла је Сатарићева.
Добијени одговор су, истиче, већ проследили новој министарки у Министарству здравља и молили да се заузме и помогне да се ова ситуација превазиђе.
– У току ове недеље имаћемо и састанак са новом градском секретарком за социјалну заштиту, Александром Чамагић по питању отварања дневног боравка – најавила је Сатарићева.
Колико су важни дневни боравци већ се могло видети у пракси. Овакав дневни боравци постојали су као пилот-пројекат у Новом Београду и то се показало као добро и корисно решење. Дневне боравке покренуо је Црвени крст Србије још пре неколико година у Сомбору и Пироту и, према проценама људи који се баве овом тематиком, требало би да их има сваки већи град.
Постоји нада
Изгледа да има наде да ће се градска управа позбавити питањем отварања Дневног боравка за оболеле од деменције. На позив кабинета Градског секретаријата за социјалну заштиту одржан је састанак са представницима организација и удружења који су потписали петицију. Састанку су присуствовале Надежда Сатарић, Славица Кончаревић, председница удружења „Хлеб живота” и Александра Чамагић, градска секретарка за социјалну заштиту. Било је речи о овом актуелном проблему и могућностима како да се он реши.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.