Трибина о превентиви рака грлића материце
ШАБАЦ - Србија има најбезбеднију вакцину о трошку државе и шансу да спречи малигне болести, поручено је данас на трибини „Заједно против рака грлића материце - ХПВ НЕ" која је одржана у шабачком Заводу за јавно здравље.
Учесници трибине, коју је организовало Удружење „Родитељ", указали су да је вакцинација веома важна, али да је едукација неопходна, преноси Танјуг.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић рекла је да је ХПВ вакцина прва вакцина која је препоручена, односно није обавезна, а да је о трошку државе, као и да је то први иновативни лек намењен превенцији.
„До сада су се лекови стављали само за болесну популацију, а сада имамо искорак и то за нашу најзначајнију популацију, младе", рекла је Радојевић Шкодрић.
Како је навела, према препорукама Светске здравствене организације, уколико 90 одсто становништва планете буде обухваћено имунизацијом, ова болест ће бити искорењена до 2030. године.
Радојевић Шкодрић је рекла да је Шабац, поред Чачка и Панчева, не рачунајући велике градове, најуспешнији по обиму имунизације и да такав обим треба да послужи као пример другим градовима.
Истакла је да је циљ да се одласком на терен, едукацијама и конференцијама и у руралном подручју постигне обухват као у великим градовима, те додала да верује да ће током идуће године у томе успети.
„Циљ нам је да подигнемо ниво свести становништва и да схвате да је боље да се иде у Дом здравља на 15 минута, два три пута, него да се добије обољење од ког нема повратака", додала је Радојевић Шкодрић.
На трибини је, између осталих, говорила и директорка удружења "Родитељ" Гордана Племић која сматра да родитељи немају намеру да одбијају вакцинацију, али да су им потребне додатне информације.
„Циљ је да стигнемо у сваки град и видимо шта им је потребно и на који начин треба да им пружимо додатне информације. Ми смо покренули сајт хпвинфо.рс где родитељи могу да постављају питања и добијају одговоре еминентних стручњака", истакла је Племић.
Државни секретар у Министарству здравља Ференц Вицко подсетио је да ХПВ вирус изазива рак пениса, рак завршног дела дебелог црева код оба пола, затим рак грла и усне дупље, као и одређених својстава које изазивају и полне брадавице.
Све то се може предупредити вакцином, указао је Вицко и додао да је вакцинација предвиђена за децу од 9 до 19 година јер је тада имунитет много јачи, те да се до 14. године дају две дозе, а после 15. године три дозе јер је имунитет тада нешто мањи.
„Покушавамо да промовишемо ту вакцину која је прва у Србији практично факултативна, а иде о трошку државе. То смо омогућили јер знамо да више од 1.000 жена оболи, а више од половина умре годишње што се може једноставно предупредити", рекао је Вицко.
Представница Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Катарина Боричић је рекла да се Србија сврстала међу 140 најразвијенијих земаља света где се успешно већ 15 година спроводи ХПВ вакцинација, те изразила наду да ће то дати резултате по питању превенције.
„Доступна нам је деветовалентна вакцина о трошку државе која је најбоља, најефикаснија и најбезбеднија", истакла је Боричић.
Директор Завода за јавно здравље Шабац Бранко Вујковић је рекао да су резултати по питању имунизације добри, али да морају да буду бољи.
„Према подацима за 2020. годину, ми имамо још 34 новооболеле жене, а 25 је преминуло од карцинома грлића материца у пуној радној снази. То нас мотивише да промовишемо вакцинацију јер ако вакцину имате у фрижидеру, а она не стигне до корисника, онда је наш посао узалудан", рекао је Вујковић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.