Откривена највећа пореска онлајн превара у ЕУ, штета преко две милијарде евра
Канцеларија европског јавног тужиоца (ЕППО), у сарадњи с агенцијама за спровођење закона у 14 држава чланица Европске уније, спровео је обимну акцију у којој су, како кажу, разоткрили највећу европску превару с ПДВ-ом, која се заснивао на продаји популарне електронске робе путем интернета.
Ова акција спроведена је у Белгији, Кипру, Француској, Немачкој, Грчкој, Мађарској, Италији, Литванији, Луксембургу, Холандији, Португалији, Румунији, Словачкој и Шпанији.
"Сви прикупљени подаци се анализирају, а истрага о организованим криминалним групама које стоје иза ове шеме се наставља. Процењена штета која се истражује у оквиру операције „адмирал” тренутно износи 2.2 милијарде евра", додаје се у саопштењу.
Европски јавни тужилац објавио је како је цела акција почела.
У марту 2021. португалска пореска управа истраживала је фирму која продаје мобилне телефоне, таблете, слушалице и друге електронске уређаје, због сумње на превару с ПДВ-ом. Када је ЕППО започео с радом у мају 2021., у складу са својом законском обавезом, португалска управа је пријавила случај ЕППО-у, са сумњом да захвата више држава.
Европски тужиоци, аналитичари ЕППО-а за финанцијске преваре и представници Европола и националних тела за спровођење закона поступно су успоставили везе између осумњичене компаније у Португалији и близу 9000 других правних субјеката и више од 600 особа лоцираних у различитим земљама. После осамнаест месеци истраге, ЕППО је сада разоткрио оно за што се верује да је највећа превара с ПДВ-ом икад истражена у ЕУ, кажу.
Криминалне активности догађале су се у 22 државе чланице ЕППО-а, као и у Мађарској, Ирској, Шведској и Пољској, заједно с трећим земљама укључујући Албанију, Кину, Маурицијус, Србију, Сингапур, Швајцарску, Турску, Уједињене Арапске Емирате, Уједињено Краљевство и Сједињене Државе.
"Оно по чему се ова превара истиче је и сложеност ланца фирми. Од оних које делују као наизглед чисти добављачи електронских уређаја и оних које траже повраћај ПДВ-а од националних пореских власти док продају те уређаје онлајн појединачним купцима - и накнадно усмеравају приходе од те продаје у иностранство, пре него што сами нестану - до оних који перу приходе од ове криминалне активности.
Ове активности не би биле могуће без укључивања неколико организованих криминалних група, од којих свака има посебне улоге у целом плану. Радећи транснационално, готово индустријском логиком, годинама су избјегавали откривање", објавио је Уред.
Овако је, дакле, према речима европског тужиоца, функционисала преварантска шема:
Компанија 1 би компанији 2 преко границе продавала производе, без обавезе плаћања пореза. Компанија 1 би потом доставила робу у складишта, а компанија 2 би продавала ту робу преко интернета.
Купци из ЕУ су наручивали робу онлајн, плаћали порез на своје пошиљке и добијали наручену робу. Компанија 2 би потом послала фактуре интернетским трговинама које су продавале робу, а од њих би примала новац, укључујући и средства за порез. Новац би потом компанија 2 уплатила на оф-шор рачуне, а после тога би се угасила.
„Верујем да је ово до сада највећа европска превара с ПДВ-ом", рекла је Лаура Кевеси, главни европски тужилац.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.