Смена на кинеској свемирској станици
Три кинеска астронаута стигла су на кинеску свемирску станицу где ће се седам дана преклапати са трочланом посадом која је већ ту.
Троје астронаута полетело је јуче у свемирској летелици Шенџоу-15, како би извршили прву смену посаде на Кинеској свемирској станици, а која представља другу насељену станицу у ниској орбити у историји, преноси Танјуг.
Свемирска летелица Шенџоу-15 и њена три путника стигли су на ракети Лонг Марћ-2Ф из лансирног центра Ђиукуан у пустињи Гоби на северозападу Кине.
Шенџоу-15 је последња од 11 мисија у низу, чији је крајњи циљ склапање „Небеске палате”, како се станица са више модула још назива у Кини.
Очекује се да ће се претходни чланови посаде, који су стигли почетком јуна, вратити на Земљу почетком децембра, након једнонедељне примопредаје која ће утврдити способност станице да привремено издржи шесторо астронаута, што би био још један рекорд за кинески свемирски програм.
Станица има пројектовани век трајања од најмање једне деценије, а очекује се да ће астронаути извести више 1.000 научних експеримената - од проучавања прилагођавања биљака свемирским околностима, до тога како се течност понаша у условима микрогравитације.
Кинески свемирски летови с људском посадом почели су 2003. године, када је бивши пилот борбеног авиона Јанг Ливеј послат у орбиту у капсули, Шенџоу-5 и постао први Кинез у свемиру.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.