Америчка и руска војска одржавају контакт преко „вруће линије” - шта се крије иза састанка првих људи тајних служби
Америчка и руска војска су током рата у Украјини само једном користиле „врућу линију”, која служи за избегавање неспоразума и увлачења у директан конфликт, а Пентагон је упутио позив Москви због борби у близини украјинске инфраструктуре.
Први и досад једини разговор с руском армијом Пентагон је иницирао да би покренуо питање руских напада на украјинску инфраструктуру, сазнаје Ројтерс позивајући се на неименовани извор у америчкој влади. Иако нема званичне потврде, претпоставља се да је реч о борбама у близини украјинске нуклеарне централе у Запорожју. Влада у Кијеву упозорава да би руска војска могла да гађа и брану „Нова Каховка”, што би изазвало велике поплаве, између осталих и у Херсону, који је украјинска војска ослободила овог месеца. Неименовани извор тврди да се једини амерички позив није тицао трагедије у Пољској, кад су залутале украјинске ракете недавно усмртиле двоје цивила.
Европска команда америчке војске и руска армија отвориле су на почетку рата у Украјини канал комуникације, такозвану врућу линију, да би избегле неспоразуме и сценарио у којем би две нуклеарне суперсиле биле увучене у директан сукоб. Једна од инцидентних ситуација била је управо она у Пољској, јер се у првим сатима није знало одакле су долетеле ракете. Да се испоставило да је реч о руским ракетама, то је могло бити протумачено као руски напад на чланицу Северноатлантске алијансе. НАТО је закључио да је реч о залуталим украјинским ракетама, али је ипак окривио Москву, тврдећи да је она у крајњем крива јер је напала Украјину, која се само брани.
Слична врућа линија између САД и Русије постоји и у Сирији. Тамо су америчке и руске трупе укључене у рат на различитим странама, али воде рачуна да се директно не сукобе.
Пентагон је потврдио да између две војске постоји више канала комуникације, док Кремљ није коментарисао медијске наводе. Постоји и линија која непосредно повезује шефа Пентагона Лојда Остина с руским министром одбране Сергејем Шојгуом, а и двојица највиших генерала обе стране, амерички генерал Марк Мили и његов руски колега Валериј Герасимов, двапут су се чули од почетка рата.
Постоје и други канали комуникације, као што је потврдио и Џејк Саливан, саветник за националну безбедност шефа Беле куће Џозефа Бајдена. Саливан је истакао да се телефоном чуо с високим руским званичницима, мада није открио њихова имена. Према његовим речима, сврха ових контаката је да се избегне нуклеарни рат.
Недавно су се у Анкари састали и директор Централне обавештајне агенције Вилијам Бернс и први човек руске Спољне обавештајне агенције Сергеј Наришкин. И у Белој кући и у Кремљу потврдили су овај сусрет, али је тема састанка остала нејасна. Из Вашингтона су инсистирали на томе да је Бернс упозорио Москву да не користи нуклеарно оружје у Украјини и да се интересовао за судбину америчких осуђеника у Русији, попут кошаркашице Бритни Грајнер, осуђене на девет година затвора због уласка у земљу с уљем канабиса.
Медији су овај сусрет сместили у контекст могућих тајних америчко-руских преговора о крају рата у Украјини. Авенија Пенсилванија је то порекла, саопштавајући да Бернс и Наришкин „нису договарали крај рата у Украјини” јер је амерички став – „ништа о Украјини без Украјине”.
Ипак, први људи тајних служби састали су се након што су амерички званичници више пута наговестили Кијеву да је дошло време за преговоре с Москвом. И „Вашингтон пост” је писао да су амерички званичници у приватним разговорима „охрабрили” украјинске функционере да покажу спремност за преговоре с Русијом. Званичан одговор владе у Кијеву је да неће преговарати с Кремљом све док не истерају руске трупе с целе украјинске територије, укључујући Крим, и док руски председник Владимир Путин не сиђе с власти.
Како је сазнао „Политико”, Бајденова администрација не очекује да украјински председник Володимир Зеленски одмах седне за преговарачки сто, али очекује да ускоро покаже да је спреман за разговор с Русијом.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.