Странцима олакшан пут до немачког пасоша
У покушају да привуче квалификоване стране раднике немачка влада би данас требало да усвоји дуго најављивани план за реформу имиграционог система и Нацрт закона о држављанству, који би требало да ступи на снагу средином 2023. године.
Упркос противљењу опозиције и мањег коалиционог партнера у влади Странке слободних демократа (ФДП), канцелар Олаф Шолц је поручио да је Немачка постала „земља наде” за многе имигранте и да је потребно ревидирати процес натурализације.
„Свако ко овде стално живи и ради требало би да буде у могућности да гласа и буде биран, да буде део наше земље са свим правима и обавезама који то прате. Ово право требало би да буде потпуно независно од порекла, боје коже или верске припадности”, изјавио је Шолц на форуму за имиграцију упозоравајући да ипак постоје ограничења земље да прихвати све имигранте којима је сан да дођу у Немачку.
Канцелар је најавио да ће се убудуће до немачког држављанства долазити преко „транспарентног, небирократског” система бодовања, који је већ дуго стандардна пракса у другим чланицама ЕУ. Странцима са сталним боравком биће олакшани услови за стручну обуку и студирање.
Иако је Немачка „обећана земља” за странце, посебно с Балкана и из Турске, процес натурализације придошлица стагнира и износи 1,3 држављанства на 1.000 странаца. Према Еуростату, број људи који добијају немачко држављанство је испод просека у евроблоку, који износи 1,6 на 1.000 особа.
Према детаљима процурелог нацрта предлога на 39 страница, који је припремила министарка унутрашњих послова Ненси Фезер, имигрантима ће бити омогућено да убудуће имају двојно држављанство. Рок да се постане натурализовани немачки држављанин биће скраћен са садашњих осам на пет година. Код миграната који су показали „интеграцијска достигнућа”, као што су волонтерски рад и изузетно знање немачког језика, тај рок би могао да буде и само три године. Према овој реформи, и деца миграната рођена у Немачкој, ако им један или оба родитеља имају легално пребивалиште, моћи ће да добију држављанство за пет уместо, садашњих осам година.
Поједностављивање процедуре за добијање немачког држављанства је део напора владајуће коалиције да привуче више квалификованих људи из иностранства. Демографска неравнотежа у комбинацији с недостатком радне снаге у кључним секторима прети да поткопа немачку економију, која покушава да се избори с последицама пандемије короне и енергетске кризе изазване ратом у Украјини.
Шолцова влада већ је најавила да јој је циљ да сваке године прими 400.000 нових радника, тако да ће до немачких докумената лакше долазити они који имају стручне квалификације и професионално искуство. Према статистичким подацима, у октобру ове године немачко тржиште рада имало је 855.315 слободних радних места. Како пише „Блумберг” позивајући се на истраживање минхенског Ифо института, с недостатком квалификоване радне снаге кубури 54 одсто немачких фирми.
Међутим, планове СПД-а и Зелених за брже давање немачког држављанства „гастарбајтерима” поред опозиционих хришћанских демократа критикују и либерали (ФДП), трећи мањи члан владајуће коалиције.
„Сад није тренутак за поједностављивање процедуре добијање држављанства”, каже главни секретар ФДП-а Биџан Ђир-Сарај пише „Рајнише пост” из Диселдорфа.
Како објашњава челник либерала, разлог за такав став је недостатак напретка у депортацијама и борби против илегалне миграције. По њему, владајућа коалиција не би смела да начини „други корак пре првог”: „Немачки пасош треба да дође на крају процеса интеграције и либерали неће дати подршку обезвређивању немачког држављанства”, истиче Ђир-Сарај.
Шеф ЦДУ Фридрих Мерц изјавио је да двојно држављанство не сме постати правило, већ мора остати изузетак. Председник демохришћана сматра да је немачко држављанство само по себи вредност с којом се мора пажљиво поступати.
„Претходних година долазак радне снаге већ је био олакшан. Али оно што морамо да спречимо јесте досељавање због нашег система социјалне заштите. Ако је то циљ владајуће коалиције, онда се с тиме, наравно, нећемо сложити”, рекао је Мер, преноси „Дојче веле”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.