Брисел предлаже замрзавање више од 13 милијарди евра намењених Мађарској
БРИСЕЛ - Европска комисија је данас препоручила да се замрзне 7,5 милијарди евра од кохезионих фондова намењених Мађарској и 5,8 милијарди евра из плана обнове намењених тој држави док она не почне да исправно спроводи реформе у области правосуђа и борбе против корупције.
Рок за државе чланице ЕУ да се квалификованом већином изјасне о том предлогу је 19. децембар.
Европска комисија је оценила да досадaшње мере мађарске владе нису довољне у тим областима за кје је Коомисија забринута.
Европска комисија је под притиском Европског парламента предложила државама чланицама да суспендују 7,5 милијарди евра кохезионих фондова које треба да буду исплаћени Мађарској из буџета ЕУ ;за 2021-2027. годину.
Процедура заштите буџета ЕУ од удара на правну државу - такозвани процес „условности”, покренута је против Мађарске у априлу, што је био први такав случај у ЕУ, због систематских нерегуларности у јавним набавкама Мађарске и њеним пропустима у судском гоњењу и борби против корупције.
Мађарска је увела 17 мера да одговори на замерке Брисела, међу којима и увођење независног тела које треба да боље контролише употребу фондова ЕУ.
Међутим, Комисија оцењује да реформе нису спроведене на задовољавајући начин до 19. новембра када је био рок, преноси Бета. Комисија је одредила тај рок у септембру да пружи шансу Мађарској да избегне замрзавање 7,5 милијарди евра (око 20 одсто фондова ЕУ које треба да прими од 2021-2027. године).
Европска комисја је такође одлучила да одобри мађарски план постковид обнове (5,8 милијарди евра), али уз 27 услова, где се предузима 17 мера борбе против корупције као и уз реформе за побољшање независности судства.
„Никакве исплате средстава неће бити док основни услови не буду коректно испуњени”, рекао је новинарима потпреседник Европске комисије Валдис Домбровскис, пренела је Бета.
Европска комисија која је до сада, како је изгледало, имала помирљив приступ према Мађарској, истичући њен напредак, изгледа да је на крају заоштрила став.
Комисија се на крају определила да остане чврста према националистичком премијеру Виктору Орбану, оптуженом да је „уцењује” тиме што Будимпешта блокира заједнички план помоћи од 18 милијарди евра Украјини и увођење минималног пореза на добит мултинационалних компанија.
Мађарска демантује да има било какве везе тих њених блокада и питања европских фондова.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.