Шта се дешава када авион улети у облак вулканског пепела
Ако сте икад путовали око подручја које је познато по вулканској активности, врло вероватно сте чули да се летови морају прилагодити геолошким активностима. Вулкански пепео, наиме, представља велику опасност за авионе, смањујући видљивост, наносећи штету контролама лета и коначно - потенцијалним кваровима мотора.
Највећи проблем је што се слабо разликују вулкански и обични облаци, кажу из Америчког геолошког завода, па је тешко предупредити потенцијалне догађаје. Облаци пепела такође могу да лете далеко од извора, па је тако на пример, 2010. године ерупција вулкана на Исланду послала огромну количину пепела преко Атлантика и узроковала потешкоће у Западној Европи. Овај догађај био гранични да се уведу неке нове норме и правила, јер штета коју пепео може да узрокује обухвата површине на авионима, ветробране и напајање, делове за вентилацију, хидраулику, електронику.
Увлачење вулканског пепела у моторе може узроковати озбиљно смањење учинковитости мотора због ерозије делова или комплетне блокаде млазнице за гориво. Вулкански пепео садржи честице чија се тачка отапања налази испод интерне температуре мотора, што значи да се те честице отопе пре него што пролете кроз мотор. Путујући кроз турбину, ови се материјали брзо охладе, залиепе за лопатице и сметају пролазу запаљивих плинова под високим притиском, преноси Тпортал.
Можемо ли препознати ове облаке?
Милиони путника сваке године лете изнад вулкански активних регија попут Исланда и Северног Пацифика. Геолошки завод Америке процењује да на свету тренутно постоји 1.350 потенцијално активних вулкана, док је 161 њих на територију Америке. Временски радар није делотворан за откривање облака вулканског пепела, што значи да пилоти морају да се ослањају на прецизне прогнозе вулканских ерупција на подручју авионских рута.
Због тога на свету постоји девет специјализованих центара.
Да ли је вулкан икад узроковао авионску несрећу?
На срећу - није. Највећи проблем је материјална штета коју узрокује пролет кроз облак пепела, што је у на неколико наврата скоро завршило смртним страдањима.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.