Доприноси за здравство тема за Уставни суд
Од нашег дописника
Подгорица – Влада Црне Горе разматра враћање доприноса за здравство које је укинула претходна влада, Здравка Кривокапића. Ову вест саопштио је министар финансија Александар Дамјановић, уз оцену: „Нема сумње да је одлука о укидању обавезних здравствених доприноса била лоша. Сада је дошла на наплату. Буџет је оптерећен за око 200 милиона евра, а одрживост јавног здравља под знаком питања.”
Доприноси за здравствено осигурање укинути су крајем 2020. године. Иако је било планирано да се недостајућа средства надоместе с приходне стране буџета, испоставило се да је здравство тренутно у губитку од неколико стотина милиона евра, због чега је пред колапсом.
Дамјановић поручује да ће се „пре било какве одлуке консултовати Уставни суд и да ће, уколико и врате обавезно здравствено осигурање, ту ставку плаћати само они са зарадама вишеструко већим од просечне”.
Каже да ће морати да се „разговара са социјалним партнерима, који тврде да новца за здравствени систем има”.
„Испред мене је Устав Црне Горе. Члан 67, који говори о социјалном осигурању, гласи да је социјално осигурање запослених обавезно. И по мени је то неупитно уставна категорија. Уставност Закона о укидању обавезног здравственог осигурања сада није могуће проверити. То је разлог због којег ће у влади још мало сачекати с одлуком о евентуалном враћању обавезног здравственог осигурања”, појаснио је Дамјановић за „Политику” и додао: „Не размишљамо у овом тренутку о опцији враћања доприноса за здравство, док не проверимо законитост одлуке претходне администрације да се допринос укине. Надам се да ће се Уставни суд брзо комплетирати па да проверимо ту уставност”, навео је Дамјановић.
Унија слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ) признаје да је поздравила Одлуку о укидању здравственог осигурања, јер су тада добили „гаранције да због повећања зарада у јавном сектору здравство неће трпети и да новца у буџету има”.
„Уколико започне процес поновног увођења доприноса, инсистираћемо да нам тај неко објасни због чега то ради, а није покушао да с проходне стране обезбеди та средства. Одговорно тврдимо да та средства могу да се обезбеде из буџета. Тако да позивам доносиоце одлука да више разговарамо о приходној страни буџета”, оценио је генерални секретар УССЦГ Срђа Кековић.
Он подсећа да у Влади Црне Горе озбиљно разматрају враћање здравствених доприноса, како је то раније саопштио министар здравља Драгослав Шћекић.
„Како год да одлуче, морају да консултују социјалне партнере. Остајем при идеји да је у најмању руку праведно да високе зараде, више од 1.000, 1.500 евра, морају да буду у том неком спектру где би се здравствени доприноси плаћали макар минимално, три до пет процената”, каже Кековић.
Милојко Спајић, један од лидера Покрета „Европа сад” и бивши министар финансија и социјалног старања, поручио је да себе не сматра одговорним за дуг Фонда за здравствено осигурање (ФЗО), како га је недавно оптужио актуелни министар здравља Драгослав Шћекић.
„Апсолутно се не осећам одговорним за дуг Фонда здравства. Наследили смо дуг између 65 и 70 милиона евра, тај ниво је и даље. Покушали смо да смањимо дуг тако што смо крајем 2020. године Фонду здравства уплатили 20 милиона евра из буџетске резерве, а прошле године још између 15 и 20 милиона”, истакао је Спајић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.