Путарина скупља упркос издашним субвенцијама
„Путеви Србије” су прошле године направили губитак од 4,9 милијарди динара и избили на пето место највећих губиташа на листи Агенције за привредне регистре. Ове године су од државе добили највеће субвенције, али и то није довољно да позитивно послују, па од 2023. најављују поскупљење путарина на свим ауто-путевима за девет одсто.
Ребаланс буџета за ову годину предвиђа солидан раст субвенција од 12 милијарди динара за „Путеве Србије” и „Коридоре Србије” у односу на оригинални буџет. Представници Фискалног савета оцењују да субвенције за друмски саобраћај расту због повећаних улагања у обнављање државне мреже путева. Предлогом ребаланса предвиђен је раст субвенција у области друмског саобраћаја са око 20 на готово 32 милијарде динара. Ови расходи сливају се у јавна путарска предузећа (пре свега „Путеве Србије”), а из њих се према информацијама из образложења ребаланса финансира текуће и инвестиционо одржавање државних путева првог и другог реда.
– Јачи темпо извршавања улагања у путну инфраструктуру начелно представља позитивну тенденцију, премда не треба губити из вида ранија упозорења из надлежног министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре чији су званичници још 2017. указивали на постојање бројних неефикасности и пропуста у тендерским процедурама путарских предузећа. Постоје назнаке да тендери нису увек „отворени” за конкуренцију, што осетно утиче на квалитет, крајњу цену радова и рокове реализације. На сличне проблеме указали су из Државне ревизорске институције 2020. Навели су да су „Путеви Србије” током 2018. и 2019. без икаквих поступака јавних набавки изводили радове на одржавању и заштити путева у вредности већој од 50 милијарди динара, иако није постојао правни основ за изузеће – напомињу из Фискалног савета у оцени ребаланса буџета.
У Фискалној стратегији Министарства финансија наводи се да је планирано да „Путеви Србије” у 2022. години имају нето добит 6,2 милијарде динара. У првих шест месеци нето добит је 1,2 милијарде динара. Одређене субвенције имају капитални карактер, као што су субвенције за „Путеве Србије”, које су намењене реконструкцији путне инфраструктуре.
Према недавно објављеним подацима Агенције за привредне регистре „Путеви Србије” су у 2021. исказали губитак од 4,9 милијарди динара, за разлику од претходне године када су пословало позитивно (5,1 милијарда). Негативан резултат је највећим делом остварен обављањем пословних активности, будући да пословни губитак износи 2,7 милијарди динара, док је у 2020. остварен добитак (7,3 милијарде). Пословни приходи друштва реализовани су у износу од 6,4 милијарде и увећани су за 18 одсто услед раста прихода од накнада за употребу ауто-пута, као и добијених средстава из буџета. Током 2021. пословни расходи достигли су вредност од 64,2 милијарде динара, што је за више од две петине у односу на претходну годину, а најзначајнији утицај на њихов раст имало је повећање трошкова услуга на редовном одржавању путева и система наплате путарине (са 28,2 милијарде на 42,8 милијарди), које је настало као последица санирања оштећене путне мреже.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.