Вирус корона и даље је међу нама
Истраживања показују да су особе са различитим облицима поремећаја имуног одговора и бројним другим обољењима и даље под повећаним ризиком од прогресије ковида 19 у тешку форму болести. Управо због тога, пацијентима са факторима ризика неопходна је едукација и правовремена информација о значају њиховог здравственог стања и поступцима које треба предузети, због чега је покренута кампања „Живети са ковидом 19”.
Групи високоризичних пацијената припадају старије особе и особе са хроничним болестима, као и пацијенти са имунолошким поремећајима, код којих је ризик за прогресију болести у тешку форму и лош исход лечења већи. Процена је да од укупног светског становништва око 22 одсто чине пацијенти са високим ризиком, док је у Србији око 30 одсто становништва, односно да више од два милиона грађана спада у високоризичну групу. Како је јуче саопштено, порука акције је „Ковид 19 не бира” и зато је за особе са факторима ризика важно да препознају значај правовременог тестирања и раног постављања дијагнозе, као и правовременог увођења адекватне терапије, чиме се може спречити хоспитализација и смртни исход.
– Број пацијената са високим ризиком у Србији износи неколико хиљада, а они су свакодневно изложени ризику од инфекције вирусом САРС-ЦоВ-2. Особе са тешким имунолошким поремећајима, трансплантирани пацијенти и пацијенти са активним малигним обољењима као и аутоимуним болестима спадају у једну од најризичнијих група пацијената – истакао је проф. др Горан Стевановић, инфектолог и директор Клинике за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије, и додао да посебно код имунокомпромитованих болесника, вирусна фаза ковида 19 може много дуже да траје, а то може да олакша настанак нових варијанти вируса.
Ризику од тешке форме болести ковида 19 изложени су и пацијенти са дијабетесом, хипертензијом, кардиоваскуларним болестима, као и особе са прекомерном телесном тежином.
– Већина људи мисли да короне практично више нема, или да она изазива само благе форме болести. За већину пацијената симптоми и ток болести може проћи као блага или средње тешка клиничка слика, али САРС-ЦоВ-2 вирус и даље изазива тешке форме ове болести, посебно код пацијената који болују од других болести, старијих људи, као и код пацијената са ослабљеним имунитетом – рекла је др Весна Миољевић, епидемиолог и директор Службе за болничку епидемиологију УКЦС-а.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.