Расизам тешко питање за британске аристократе
Нови скандал расистичког тона у Бакингамској палати опет је поставио питање способности и жеље краљевске породице да одражава модерну разнолику Британију. Медији брује о томе како је ту жељу овог пута разбила немогућност чланице особља палате да се суздржи од теме расе, идентитета и својим примером покаже да су инклузија и различитост сада већ утабани као тешко градиво за британски двор.
У којој мери је непријатно ћаскање постало јавна срамота за краљевску породицу говори брзина којом су реаговали и моментална оставка Сузан Хаси, почасне чланице особља Бакингамске палате. Наиме, краљева супруга Камила уприличила је пријем да би истакла проблем насиља над женама, али је скуп засенио непријатан разговор Сузан Хаси с Нгози Фулани, која води организацију за помоћ Африканкама и жртвама насиља. Хасијева је упорно испитивала тамнопуту Фуланијеву „одакле је заправо дошла”, упркос њеним појашњењима да је рођена у Великој Британији. Хасијева је, иако је Фуланијеву објаснила да је Британка, инсистирала на питању из којег дела Африке је дошла, наводећи да мора знати одакле је, које је националности и одакле су њени заправо. Једна од гошћи прича да су чланови краљевског домаћинства „ћаскали” с гостима али да је то постала „непријатна интеракција”.
Медији преносе коментаре да би увређена гошћа требало да добије извињење, а да би запослени у палати требало да прођу обуку, осим што понављају ове речи – да би особље, ако не разуме, макар могло да „набуба” шта све спада у недолично понашање. Новинари се опет питају како се десило да је краљевска породица, која је венчањем Меган Маркл и принца Харија, уместо да започне нову еру у којој представља пример модерног отвореног и емпатичног друштва, заправо отворила Пандорину кутију. Те 2018. године свет је сведочио идиличном венчању тамнопуте разведене Американке и принца Харија, које је у срцу Лондона венчао афроамерички свештеник који је цитирао Мартина Лутера Кинга и говорио о црним америчким робовима. Бајковита слика монархије која настоји да нормализује расно мешање брзо се распала под оптужбама за расизам. Тежак ударац угледу краљевске породице био је кад су Меган и Хари америчкој водитељки Опри Винфри признали да им је најгоре било кад их је један од чланова породице упитао колико би тамна могла да буде боја коже њиховог сина.

(Фото: EPA-EFE/Jason Szenes)
Последњи скандал, који је рефлектовао неспремност да се прихвати одговор црнкиње да је из Британије, избио је у незгодном тренутку. Принц Вилијам допутовао је у САД у настојању да продуби међународну улогу као модерна, саосећајна особа. И краљ Чарлс Трећи говори да жели да његова владавина одражава Британију као дом заједница, мислећи на различитост, да је доступан свима и да жели да га воле. Одласком Елизабете Друге, он је добио круну, као и огроман терет и обавезу да одржи статус монархије какав је у очима и срцима Британаца наметнула његова мајка.
Нови скандал долази и пре него што ће Меган и Хари у Њујорку примити награду која похваљује њихово супротстављање расизму. Њихов интервју популарној америчкој водитељки, иако се фокусирао на двор, спустио је питање расне толеранције на друштво у толикој мери да су реаговали британски политичари набеђујући јавност да у њиховом друштву нема места расизму. Одбрана монархије некако је постала одбрана друштва и тамошњих власти од сличних ставова, акцентованих брегзитом и обећањем сваке нове владе да ће додатно пооштрити имиграциону политику.
Скандал изазван одлуком владе Бориса Џонсона да се имигранти мимо њихове воље депортују у Руанду, покушала је да ублажи сад већ бивша премијерка Лиз Трас поставивши први пут на челна места у свом кабинету тамнопуте министре. Уједно је мислила да привуче разнолике бираче јер није вест ни да припадници етничких мањина махом подржавају опозициону лабуристичку партију, док су торијевци хронично оптуживани за елитизам, расизам, исламофобију и мизогинију.
А из лондонске полиције чује се да су Меган Маркл упућиване „одвратне и озбиљне” претње док је била члан краљевске породице. Одлазећи помоћник комесара Најл Басу тврди да су због тога појединци процесуирани.
„Да сте видели ту врсту реторике која се користи на интернету, да је вама то упућено, осећали бисте се угрожено”, рекао је Басу, који је годинама отворено говорио о расизму и полицији сугеришући и да му је због његових ставова онемогућено да напредује у служби.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.