Волонтери – незаменљив потенцијал друштва
Црвени крст Србије, највећа и најстарија волонтерска организација у земљи и ове године обележава 5. децембар – Међународни дан волонтера, под слоганом „Буди хуман – снага човечности (моћ доброте)” због чега се посебна пажња поклања волонтерима који делују на локалу. Управо је њихов допринос оно што те заједнице чини отпорнијим на ризике, као што су природне катастрофе, економске, политичке и здравствене кризе. Према подацима Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца на глобалном нивоу у различитим програмима учествује више од 12,5 милиона волонтера Црвеног крста (Црвеног полумесеца), док је Црвени крст Србије у свој рад укључио 60.000 волонтера. Од тог броја 60 одсто чине млади волонтери, а по 20 одсто је старијих и средњих година који чине радноспособно становништво.
– Волонтери су незаменљив ресурс сваког друштва које тежи развоју, а њихов учинак је вишеструк. Волонтирање осим што решава проблеме угрожених категoрија становништва, оно и изграђује личност оних који волонтирају и помаже друштву да се упути у хуманијем смеру развоја и солидарности. Волонтерски рад представља свесно поклањање времена, вештина, знања и енергије за добробит других људи и заједнице без материјалне надокнаде – кажу у Црвеном крсту Србије.
Волонтери могу да буду особе из свих друштвених група, свих узраста и имовинских стања, а активности на којима се ангажују такође варирају од учествовања у периодичним акцијама до сталних програма.
– Волонтирање оснажује појединца и повећава самопоуздање, сузбија депресију и помаже вам да останете физички активни. Волонтери омогућавају да они који имају отежане животне околности постану равноправни чланови друштва, а кроз своје ангажовање штите рањиве угрожене групе од економске, друштвене и политичке маргинализације. Како владе широм света, заједно са цивилним сектором и локалним заједницама, раде на томе да ублаже ефекте сиромаштва и унапреде здравље и образовни ниво становништва, волонтирање се показује као ефикасан елемент ових напора. Волонтери раде на унапређењу своје заједнице и истовремено кроз рад, бригу и учење мењају своје животе и животе својих суграђана – истичу у овој хуманитарној организацији.
Промовисање волонтирања је посебно значајно у заједницама које су економски мање развијене, у руралним и удаљеним крајевима где је најдрагоценији ресурс који заједница има на располагању управо солидарност њених чланова, снажан осећај заједништва и јединственог искуства и мотивације.
За време пандемије ковида 19 која је погодила цео свет одговорност волонтера према заједници показала се као успешни метод превазилажења ове здравствене кризе. Волонтери и запослени Црвеног крста Србије у време пандемије показали су велику хуманост, знање и пожртвовање остваривши више од 700.000 часова добровољног рада, прешавши преко 1.100.000 километара пружајући помоћ, подржавши процес имунизације за више од милион грађана наше земље.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.