Нови сјај фасаде у Француској улици и њени оригинални украси
Једна од најзначајнијих реконструкција од јесени у Београду је актуелна обнова фасаде Народног позоришта у Француској улици. После недавне реконструкције предње фасаде на Тргу Републике, у истом стилу и уз очување свих карактеристика и украса зграде, убрзо ће ново и свеже рухо добити и велелепна фасада око улаза на сцену „Раша Плаовић”, чија обнова не омета представе.
Ово је за „Политику” објаснио в. д. управника Народног позоришта и глумац Светислав Гонцић, додајући да ће једно од репрезентативних здања засијати у пуном светлу захваљујући улагању од 300.000 евра кредита ЕУ намењених обнови вредних старина и конкурсном пројекту Слободана Јосића. Из истих средстава Канцеларија за управљање јавним улагањем одобрила је новац и за обнову Музеја Југославије.

Радове спроводе квалификовани рестауратори, како ни фигуре, ни остали детаљи оригиналне фасаде не би били измењени, додаје Гонцић, а надзиру их стручњаци Завода за заштиту споменика културе под чијом је здање заштитом.
Да подсетимо, градња Позоришта започета је 1868. године на предлог кнеза Милоша Обреновића, а према пројекту архитекте Александра Бугарског. Оригинални изглед објекта са поделом фасада, кажу стручњаци, био је сличан две деценије старијем миланском позоришту „Ла скала”, али је више пута, у неколико реконструкција, претрпео измене. Исти стручњаци се слажу да је здање чак сасвим изгубило класицистички изглед након преправке по пројекту Јосифа Букавца од 1911. и касније штедљивим обновама до 1922. јер је „архитектура, због додавања примеса сецесије и барока изгубила равнотежу”.
Током бомбардовања 1941. зграда је знатно оштећена, али тадашња влада већ доноси одлуку о обнови. Током обнова поверених Гојку Тодићу и потом Драгану Гудовићу, са главног прочеља, изузев профилисаног кровног венца, скинути су сви декоративни украси. Уклоњене су и слике на таваници, као и ложе уместо којих су постављене столице. Такав изглед, позориште је и током обнове шездестих задржало, да би 1986. била усвојена одлука Града да се здању врати изглед из времена прве реконструкције. Том приликом додати су средишње кубе и два мања бочна изнад улаза, а украси су враћени по угледу на оригинале, по нацртима Бранке Бремец, Димитрија Иванчевића и Зорана Бадњевца.
Враћене су ложе са истим потковичним изгледом. Дограђен је застакљени део са спратовима испод и изнад за смештај канцеларија. Како је објаснио технички директор позоришта Малиша Ђурашиновић, приликом обнове рестауратори пажљиво скидају оштећени и додају нови вештачки камен, јер ће задржати првобитни изглед нашег националног позоришта: „Услед деловања падавина, загађења града, али и старости објекта, површни слој штокованог вештачког камена који прекрива уличне фасаде веома је запрљан, спран и окруњен, те је изгубио своју заштитну улогу. На неким местима има и пукотина. Бетонске плоче на балкону су у лошем стању. Како бисмо заштитили унутрашње одржавање и сам наш рад, у одређеним роковима су неминовне реконструкције фасада. После ове, бићемо мирни наредне три деценије”, каже. За рестаурацију декора, додаје, пре обијања камена добијеног од просејаног песка и мешаног малтера, биће узети отисци за израду шаблона на најочуванијим деловима.

На крају, фасада ће бити заштићена од утицаја премазом од воска. Како видимо у пројекту Предрага Јошића и Ангелине Марјановић, међу украсима су декоративне бакље као симболи државног театра, орнаменти испод „главног венца” – симбола позоришне славе, као и бравуре око врата и прозора и ретка декоративна шкољка.

После пескирања фасаде због којих је фасада потпуно прекривена, следе главни радови. У плану је да, након фасаде, обнове и седишта у сали. Позориште је коначно добило систем централног грејања. „Театру који је ове године имао више од 10 премијера, потребни су савремени услови за рад”, закључио је Гонцић.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.