Сурлић: Најновији потези Куртија увертира за нову кризу
Доцент Факултета политичких наука у Београду Стефан Сурлић оцењује да најновији потези Аљбина Куртија, попут именовања Ненада Рашића за министра, представљају увертиру за још једну велику кризу на Косову и Метохији, иако је, како каже, деловало да ће се тензије након споразума у Бриселу смањити и да ће Приштина започети са формирањем ЗСО.
Како је рекао, то би био увод у враћање Срба у институције, међутим, очигледно је, примећује, да је изабран други пут да се врши притисак на неку другу тему, у овом случају постављање министра који није из Српске листе која је остварила значајну већину у односу на остале кандидате.
„Самим тим су прекршене уставне и законске норме које важе на Косову”, рекао је Сурлић за Танјуг.
Верује и да је постављење Рашића увертира за локалне изборе који ће се одржати на северу КиМ.
„То може бити потенцијал за велику нову кризу на Косову јер уколико Срби буду бојкотовали те изборе, мислим да ће покушај Приштине бити да наметне актере који немају никакав легитимитет и који са врло мало гласова могу да врше власт на локалу, те да на тај начин подстанку још већи притисак и отежају положај српске заједнице”, рекао је Сурлић.
Он је навео да за сад нисмо видели јачи притисак међународне заједнице, осим, како каже, притиска САД по питању кризе на северу у вези са таблицама, али то је, напомиње, само једно привремено решење.
„Ми немамо трајна решења по многим питањима, укључујући Заједницу спрских општина. Нико не верује да би се она могла формирати у кратком временском периоду, али бар да постоји политичка воља да се започне формирање…”, рекао је Сурлић и додао да је велики проблем одсуство намере Приштине да се то догоди.
Сматра да Приштина има јасну намеру да у неком финалном споразуму за то тражи признање од Србије, а да заузврат да нешто што је већ потписала.
„Мислим да од таквог сценарија неће одустати Аљбин Курти и да ће бити подржан и од Брисела и од Вашингтона”, рекао је Сурлић.
На питање о лицитирању са датумима у вези са постизањем финалног споразума, Сурлић оцењује да сведочимо једном диктату финалног споразума, иако се уопште нису створили услови за било какву врсту договора који може да има статусни елемент.
„Пре тога би Срби морали да се врате у институције, да се примене сви договори који су постигнути, као и минимум поверења између Београда и Приштине. Наметати финални споразум без јасне воље, пре свега Приштине да примени претходно, мислим да је политика без успеха”, оценио је Сурлић.
Када је реч о учешћу Србије на самиту ЕУ-Западни Балкан у Тирани, Сурлић каже да каква год одлука председника Александра Вучића била, то неће променити позицију Србије, јер ће услови који стоје пред Србијом остати.
„Одређене земље су одлучиле да као услов Србији постављају увођење санкција Русији и финализацију споразума односно признање независности Косова. То су две констатне које можемо очекивати”, рекао је он.
Каже да је самит прилика, пре свега, за регионално повезивање.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.