Близу шест хиљада људи у 15 градова Србије проверило ниво шећера у крви
Пројекат „Прва дијабетолошка ординација на точковима” у среду 30.11. заокружио је свој пут посетом Врбаса и Бача, а ово су уједно били и последњи у низу од 15 градова у којима је покретна ординација гостовала.
Прилику да преконтролишу ниво шећера у крви на градском тргу грађани су поздравили, како и сами кажу свесни значаја превентивних прегледа. Тако да је ниво шећера у крви и консултације са здравственим радницима о превенцији, контроли и лечењу дијабетеса обавило близу шест хиљада људи. Нажалост, велика већина прегледаних имала је повишену глукозу у крви.
„Ту смо да суграђане упозоримо и да им помогнемо, да пренесемо наше искуство и тако учинимо да оболелима дијабетес не буде оптерећење, већ саставни део живота. Са дијабетесом се живи, а циљ је да живимо дуго и квалитетно без компликација. И због тога је важно да дијабетес откријемо на време, а ово је управо акција која томе служи” – рекла је Латинка Милојевић, председница Друштву за борбу против шећерне болести Крушевца.
Бар једном годишње грађани би требало да посете свог лекара како би се исконтролисао ниво шећера у крви, како би се на време установио проблем, поручују лекари.

Дијабетес не боли
Специјализовано возило покретне ординације посетило је градове као што су Београд, Зрењанин, Ужице, Краљево, Крушевац, Сомбор, Сремска Митровицу и друге, у сваком од ових градова, возило је било постављено на централном тргу где се задржало по један дан, највише мерења забележено је у Београду, Крушевцу, Смедереву и Ужицу, просечно око 400 људи.
„Ово је врло лепа акција у смислу превенције дијабетеса, са обзиром на број оболелих од шећерне болести и оне који и не знају да имају шећерну болест. Овакве акције су свакако добродошле. Дијабетес не боли, дијабетес је само број на папиру који људи не схватају озбиљно, а компликације су веома озбиљне, јер шећер погађа крвне судове, а самим тиме и цео организам.” Изјавила је др Наташа Видић, интерниста – ендокринолог здравственог центра Ужице.
Поред консултација, које су суграђани могли да обаве у специјализованом возилу, они којима се мерењем утврдило да имају повишену вредност шећера, на поклон су добили апарат за мерење шећера у крви, како би могли да наставе и сами код куће да прате своје стање и превентивно делују и спрече могуће компликације дијабетеса.
„Пројекту бесплатног мерења шећера у крви највише су се одазвали старији суграђани, а велики број њих биле су жене, док је мањи број мушкараца желео да провери шећер у крви. Оно због чега сматрамо да је ова акција била веома успешна је и чињеница да је било људи који до сада нису контролисали шећер у крви, а након контроле у дијабетолошком возилу, открили су да имају повишену вредност, те су, уз савете дијабетолошких сестара, упућени код својих изабраних лекара на даље анализе и праћење” – констатовао је Бојан Дурутовић, координатор пројекта.
Пројекат је подржан од стране свих локалних самоуправа градова у којима се реализовао, уз велику подршку друштава за борбу против дијабетеса као и уз подршку Дијабетолошког савеза Србије, специјализовано возило донирала је аустријска компанија Мед Труст која је била иницијатор овог пројекта у Србији.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.