Тешко је објаснити како је епидемија одједном нестала у Кини
Због вишедневних протеста грађана, Кина је јуче наставила са укидањем рестрикција и строгих карантина, али се и суочила са изазовом како да после дугог убеђивања грађана у опасност од вируса корона одједном представи ствари као да је епидемија готова.
Влада у Пекингу је скоро три године примењивала карантин, затварање и масовно тестирање тврдећи да је то једини начин да се земља избори против ковида 19. Након што су грађани, уморни од затварања, изашли на улице, комунистичка влада је почела да попушта или укида мере, али јој је сад тешко да објасни како то да је опасност изненада нестала.
У Пекингу су уклоњени шатори за тестирање. Становници престонице више не морају да показују негативан тест на вирус корона да би ушли у продавницу, а од сутра иста одлука почиње да важи и у градском превозу. И Шенжен је јуче истакао да путници у градском превозу више не морају да показују доказ да су негативни на вирус. Председник Си Ђинпинг попустио је под притиском јавности и демонстрација, које су привукле пажњу светских медија јер су неуобичајена појава у овом једнопартијском режиму. Кап која је прелила чашу био је пожар прошлог месеца кад су настрадали многи становници зграде у пламену јер, због забране излажења, нису смели да напусте станове. Многи Кинези су се жалили и на то да већ три године не могу да се лече од других болести јер је здравствени систем усмерен искључиво на заштиту од вируса корона. Осим тога, кинеска политика нулте толеранције на овај вирус значила је и поремећен ланац снабдевања у свету, као и успорен раст кинеске економије.
Како оцењује „Гардијан”, Пекинг је одлучио да се усклади са светом и укине мере због политичких или економских разлога, али да је истина да се Кина суочава са могућношћу да се велики број људи зарази. Становници најмногољудније земље на свету су скоро три године затворени и ретко су били у контакту с вирусом корона, што их чини веома осетљивим кад коначно дођу у контакт с вирусом. Како преноси британски дневник, проблем је и у томе што је кинеска влада дозволила имунизацију искључиво кинеском вакцином, па Кинези нису имали прилику да се заштите можда делотворнијим западним цепивима.
Кинески државни лист на енглексом језику „Глоубал тајмс” јавио је јуче да се производња нормализује у бројним фабрикама, као и да се убудуће од грађана очекује да преузму највећу одговорност за своје здравље. Према овом листу, водећи кинески стручњаци у овој области поздрављају „ажурирани” приступ зарази.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.