Петак, 27.01.2023. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мбапе одвео Французе у четвртину финала Светског првенства

(EPA-EFE/Georgi Licovski)

Фудбалери Француске савладали су резултатом 3:1 Пољску у шеснаестини финала Мундијала.

Од 44. минута Французи су повели. Мбапе је лепо проиграо Жируа који је избегао офсајд-замку забивши лопту левом ногом у доњи десни угао. Жиру је овим поготком претекао Тјерија Анрија на првом месту вечне листе најбољих стрелаца француске репрезентације.

После притисака и конкретније игре Пољске, у 74. минуту Дембеле је повукао контру по десном боку, ушао је пред шеснаестерац у средину поља, додао Мбапеу који је с ивице казненог простора матирао Шченсног.

Победу Француза закључио је у првом минуту надокнаде Мбапе прелепим голом у даљи горњи угао голмана Пољске. Ово је његов девети гол на 11 мундијалских мечева.

Утешни погодак постигао је Левандовски из казненог ударца у касној надокнади времена.

Французи су у меч ушли као првопласирани у својој групи. Након прве две самоуверене победе, „триколори” су против Тунишана одмарали првотимце у поразу од 1:0. С друге стране, Пољска је имала тешку и исцрпљујућу ситуацију у групи, а последњи меч, који их је могао послати на Аустралију, изгубили су од Аргентине. Постигли су само два поготка током групне фазе.

Пољаци од самог почетка су имали проблем да отворе напад и изнесу лопту. За то време Француска је константно претила и контролисала лопту, а Шченсни је био на ветрометини, четири одбране је уписао у првом периоду. После катастрофалне грешке Франкофског, Дембеле је проиграо Жируа, али је овај мало закаснио у пољском петерцу.

Пољска је била близу поготку када је Левандовски после соло-акције шутирао с дистанце. Иако су били лошији ривал, најбољу шансу у првом полувремену имали су они из јединог шута у оквир гола. Франкофски је у 38. минуту пробио по левом боку, упосливши Зјелинског који је из изгледне ситуације пуцао директно у Лориса.

У другом полувремену, „орлови” су кренули конкретније у жељи да дођу до изједначења, што је отварало Французима места за контре. Из једне такве контре су и примили гол. Пољска је и даље нападала, али безуспешно. Када им је већ понестало снаге, Мбапе је опет матирао Шченсног у надокнади времена. „Орлови” су кренули на све или ништа, али је било касно. Прво је Аркадјуш Милик маказицама покушао да да утешни гол, али га је Лорис спречио. У седмом минуту надокнаде, после гледања ВАР-а, Пољска је добила пенал. Први покушај је Лорис одбранио, али је судија наложио да се поново изведе због прераног кретања француског голмана. Из другог пута Лева је ипак био прецизан поставивши коначан резултат.

Француска: Лорис; Кунде (Дисаси), Варан, Упамекано, Ернандез; Чуамени (Фофана), Рабио; Дембеле (Комен), Гризман, Мбапе; Жиру (Тирам).

Пољска: Шченсни; Кеш, Глик, Кивиор (Беднарек), Берешињски; Франковски (Гросицки), Шимањски (Милик), Криховјак (Бјелик), Зјелињски, Камињски (Залевски); Левандовски.

Француска сада иде на бољег из дуела Енглеска : Сенегал.