Одговорност и значај медија у извештавању о насиљу према женама
Универзитет у Новом Саду прикључио се глобалној кампањи „16 дана активизма против насиља према женама“ приредивши у Ректорату трибину, названу „Родно засновано насиље и фемицид – одговорност и значај медија“. Акценат је стављен на родно осетљиво извештавање, последице које неетичко новинарство оставља по жене, начин медијског преношења који мотивише жене да пријаве насиље, али и положај новинарки које се баве овим темама.
Трибину је водила новинарка Тамара Сријемац, а о наведеним темама говориле су новинарка Јована Глигоријевић, ауторка емисије "Табу", која је међу оснивачима групе „Новинарке против насиља“, чланице те групе Сања Павловић, из Аутономног женског центра, и Марија Ердељи, фотограф, као и Јелена Вишњић, оснивач и директорка Феминистичког културног центра БеФем.
Оне су истакле да о значају ове теме посебно говори податак да су, према писању медија, у Србији од јануара до септембра 2022. године у партнерским односима убијене 22 жене. Званичан регистар фемицида у Србији, међутим, не постоји, те се претпоставља да је број убијених жена и већи, само случајеви нису стигли до средстава информисања. С друге стране, медији су и даље једини извор информисања о броју убијених жена у родно заснованом насиљу, због чега је њихова улога огромна. Наглашено је и да осим те улоге да информишу, медији обављају важну образовну функцију и најбољи су канал комуникације о подршци и доступној помоћи свим женама, жртвама или потенцијалним жртвама насиља. Насупрот томе, истакнуто је да постоји и друга страна медаље, која се огледа у неетичком извештавању о фемициду и партнерском насиљу према женама, које може донети већу штету него корист.
Медијска анализа коју је спровела група „Новинарке против насиља“ показала је да је у средствима информисања у Србији објављено више од 36.000 наслова о насилништву према женама у периоду од 2019. до 2021. године. А да су у 40 одсто тих објава медији прекршили етичко правило откривањем идентитета жртава или чланова породице. Осим што је жена у медијским садржајима приказана као жртва, често је оптужена за насиље које јој се догађа.
Кампања „16 дана активизма против насиља према женама“ је планетарног карактера и обележава се у више од 100 држава света, а обухвата неколико важних међународних датума који повезују жене, насиље и људска права. То су Међународни дан борбе против насиља према женама (25. новембар), Светски дан борбе против сиде (1. децембар), Међународни дан особа са инвалидитетом (3. децембар), годишњицу Монтреалског масакра (6. децембар) и Међународни дан људских права (10. децембар).
Поменута кампања, сем овом трибином, на Универзитету у Новом Саду обележава се и низом других догађаја, попут предавања, промоције књиге и радионица. И то све у оквиру учешћа универзитета у регионалном пројекту УНИГЕМ, којим руководи ТПО фондација у Сарајеву, ради борбе против родно заснованог насиља, дискриминације и сексуалног узнемиравања, као и осигурања квалитета у високом образовању.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.