Осуде Бећировићеве изјаве о усклађивању политика РС и Србије
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Реагујући на изјаву председника Републике Српске Милорада Додика да ће с председником Србије Александром Вучићем ускладити заједнички став о учешћу на самиту лидера ЕУ и земаља Балкана у Тирани, бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић је рекао да „представници нижих јединица немају овлашћења у вођењу спољне политике”, што је став који наилази на бројне осуде у Републици Српској.
„Суседне државе не могу и никада неће моћи да одлучују о спољној политици БиХ”, рекао је између осталог Бећировић.
Функционерка Додиковог СНСД-а Ана Тришић Бабић изјавила је да се Бећировић вероватно позива на уставну одредбу према којој председништво води спољну политику, али да заборавља да се заједничке институције БиХ и њихове надлежности не могу одвојити од ентитета - јер се њихови функционери бирају или делегирају у ентитетима, а не на целој територији БиХ. Бивша заменица министра спољних послова БиХ истакла је још и то да су ти функционери приликом извршавања својих функција у институцијама БиХ заправо одговорни ентитетима.
Посланик СНСД-а у Скупштини РС Срђан Мазалица изјавио је да Српска има овлашћења да учествује у креирању спољне политике БиХ путем члана Председништва БиХ из РС, преноси Радио-телевизија РС.
„Бећировић би требало би да зна да за сваку одлуку која се односи на ратификацију међународних споразума и приступање било каквим другим организацијама, телима и деловање кроз међународне институције и регионалне иницијативе треба сагласност српског члана и председавајућег Председништва БиХ Жељке Цвијановић, рекао је Мазалица, преносе медији.
Амбасадор БиХ у Словенији Милорад Живковић изјавио је да институције Српске учествују у креирању спољне политике, те да су непотребне и штетне изјаве Дениса Бећировића које негирају овлаштења ентитета у спољној политици.
„И много мање упућени знају да институције Републике Српске учествују у креирању спољне политике јер, на пример, на предлог председника Српске српски члан Председништва предлаже амбасадоре из реда српског народа, а документи које усваја Скупштина РС, а у вези су са спољном политиком, оквир су и смер у којем делује српски члан у Председништву БиХ”, рекао је он.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.