Недеља, 29.01.2023. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хрватска на пенале савладала Јапан

EPA-EFE/Neil Hall

Репрезентација Хрватске савладала је Јапан после бољег извођења пенала у мечу осмине финала Светског првенства у Катару.

Хрватска је била друга у групи Ф. Одиграли су нерешено са Мароком бeз голова, а затим савладали Канаду 4:1 и поново одиграли нерешено без голова са Белгијом.

Јапан се пласирао у осмину финала као први из групе Е. Снезационално су победили Немачку после преокрета резултатом 2:1, потом изгубили од Костарике 1:0, а онда поново приредили изненађење савладавши Шпанију, такође после преокрета 2:1.

• Перишић

Главни арбитар на мечу биће Исмаил Елфат.

Утакмица између Јапана и Хрватске игра се на Ел Џанубу.

Стадион Ел Џануб налази се на 23 км од центра Дохе. Ово је први стадион наменски изграђен за Светско првенство 2022. Иако се номинално налази у региону Ел Вакра, стадион је физички стациониран општини у Ел Вукаир.

Јапан и Хрватска су до сада одиграли три утакмице. По једну победу су оствариле обе репрезентације и једном је резултат био нерешен.

Прво полувреме

Јапан и Хрватска имали су по неколико изгледних шанси, а екипе се смењују у иницијативи током игре у првом полувремену.

Дуел између Јапана и Хрватске је од првог судијског звиждука отворен. Јапанци играју очекивано дисциплиновано у одбрани и прилике вребају из полу-контри или контранапада. Хрвати имају иницијативу у досадашњем делу утакмице, прилике стварају најчешће преко крилних нападача где Модрић игра главну улогу у креирању акција.

Бруно Петковић се у 26. минуту није снашао у шеснаестерцу упркос добром пасу Јошке Гвардиола из задње линије.

Наизменично су покушавали играчи Хрватске да центрирају у противнички шеснаестерац, али су додавања била непрецизна, а нападачи се нису добро снашли приликом асистенција, током средине првог полувремена.

У 41. минуту, након неуспешног напада Хрватске, Јапанци су одузели лопту и веома брзо стигли до противничког шеснаестерца, неколико играча Јапана је покушало да постигне гол, али нису успели у тој намери. Камада је био најближи голу.

Фудбалери Јапана повелу су у 44. минуту после корнера. Незгодна лопта пала је у шеснаестерац, а Маеда је био најсналажљивији и одбијену лопту пласирао је иза леђа голмана Ливаковића. Јапан - Хрватска 1:0.

То је био и резултат са којим се отишло на полувреме.

Друго полувреме

Јапан је и друго полувреме заиграо офанзивно. Камада је шутирао изван шеснаестерца, али је лопта отишла изнад гола у 46. минуту. Казна је стигла само неколико минута касније.

Ловрен је у 55. минуту центрирао са десне стране, а Перишић је главом добро гађао даљи голманов угао и донео изједначење својој репрезентацији.

Јапан и Хрватска одиграли су уједначено друго полувреме, а приметна је велика борба на терену.  Хрватска је била нешто офанзивнијa после датог гола док је Јапан очекивано играо дефанзивније чекајући из контре прилику за акцију која би им донела још један гол.

Шансе су се ређале на обе стране, али је меч ипак завршен нерешеним резултатом и тако смо по први пут на овом првенству гледали продужетке.

Продужеци

У продужецима је резултат остао непромењен, а Јапан је имао нешто више шанси и иницијативу док је Хрватска играла обазривије.

Победника меча одлучен је после извођења пенала.

Пенали

Голман Хрватске одбранио је чак три шута фудбалерима Јапана. На другој страни Хрвати су били прецизнији и успели да остваре победу од 3:1 на пенале која их води у четвртфинале где ће их чекати победник меча Јужна Кореја - Бразил.