У Дому омладине прослављен Светски дан волонтера
На прослави Светског дана волонтера, одржаној у београдском Дому Омладине, млади волонтери Уједињених нација одиграли су позоришну представу о борби против дискриминације и говора мржње. Позоришна група састављена од младих из већинске популације, као и младих Рома и Ромкиња, интерно расељених и избеглица извела је интерактивну позоришну представу „Млади у акцији нису мит!“ и на сцени представила проблеме са којима се свакодневно суочавају припадници рањивих група, а затим су позвали публику да се укључи у понављање сцене, како би заједно пронашли решења.
Истичући задовољство што су у протеклих пет година имали привилегију да сарађују са младим девојкама и младићима из ромске, интерно расељене и избегличке популације у оквиру пројекта „Локалне иницијативе за унапређење социјалног укључивања младих из рањивих група“, в.д. шефице представништва УНХЦР-а у Србији Стефани Kраусе изјавила је да су се они бавили разбијањем предрасуда о младима из својих заједница.
„Заједно са Високим комесаријатом за избеглице УН, Програм за развој УН помогао је младим Ромима, Ромкињама и избеглицама да као волонтери Уједињрених нација стекну радно искуство и залажу се за боље услове живота припадника својих заједница на локалном нивоу. Наставићемо да подржавамо ову и друге иницијативе чији је циљ да сви грађани и грађанке имају исте могућности да допринесу развоју друштва и једнаке користи од његовог напретка“, рекао је Анас Kарман, заменик сталног представника УНДП-а у Србији.
Kао ауторке најбољих есеја на тему „Ја, покретач промена!“, награђене су Сара Мансоур (19) из Београда, Ивана Билбија (22) из Новог Сада и Софија Драшковић (21) из Смедеревске Паланке. Представник волонтера Уједињених нација Маријан Усеиновић је као један од најзначајнијих резултата заједничког рада навео оснивање Асоцијације младих волонтера, која броји сто чланова и чланица из 35 градова и општина широм Србије. Он је рекао да је Асоцијација спровела бројне активности како би допринела разбијању предрасуда о Ромима и избеглицама и помогла припадницима тих заједница да се изборе са дискриминацијом и равноправно се укључе у друштво.
„Асоцијација је организовала радионице за децу и омладинске кампове, снимала едукативне филмове о Ромима и избеглицама и иницирала обуку за стицање дигиталних вештина за младе из рањивих група. Када је у Србији почела вакцинација против коронавируса, чланови и чланице Асоцијације младих волонтера о значају имунизације информисали су преко 11.000 Рома и Ромкиња у 25 општина широм Србије, и помогли онима који су то желели да се пријаве за вакцинацију“, навео је Усеиновић.
Догађај су организовали Агенција Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у оквиру заједничког пројекта „Локалне иницијативе за боље социјално укључивање младих из рањивих група“.
К. Ђ.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.