Нема доказа да је у Ћурувију пуцао непознати нападач
Заменик специјалног тужиоца за организовани криминал Миленко Мандић предложио је Апелационом суду у Београду да отвори главни претрес у случају убиства новинара Славка Ћурувије, утврди тачно чињенично стање и осуди оптужене на по 40 година затвора. Сматра да казне изречене првостепеном пресудом од по 30 година за Радомира Марковића и Милана Радоњића, и по 20 година за Ратка Ромића и Мирослава Kурака нису адекватне тежини извршеног злочина.
Мандић је јуче на јавној седници посебно нагласио да је неоснован став првостепеног суда, који је у пресуди навео да је Ћурувију убило Н. Н. лице, а да су оптужени припремали терен.
„Нема доказа за ту тезу”, рекао је Мандић и осврнуо се на сведочење Бранке Прпе, која је била заједно са Ћурувијом у тренутку када су нападнути. Она није препознала ниједног од оптужених као убицу, тврдећи да је реч о изузетно бледом човеку тамних очију, висине до 180 сантиметара, а Мандић сматра да њена перцепција у критичним тренуцима није могла да буде добра.
Милан Радоњић и Ратко Ромић, дошли су из кућног притвора на јавну седницу у Апелационом суду. Првооптужени Радомир Марковић обратио се суду дописом из затвора „Забела”, где издржава казну за друге злочине, наводећи да због болести није могао да дође на јавну седницу, будући да се још опоравља од хируршке интервенције коју је имао крајем септембра. Седници је присуствовала његова супруга, која је такође поднела жалбу на пресуду.
Суђењу присуствују и представници Фондације „Славко Ћурувија”, Удружења новинара Србије, Комисије за истраживање убиства новинара и Комисије за безбедност новинара. Јавна седница одржава се пред петочланим већем председавајуће судије Наде Хаџи-Перић. Планирано је да у уторак своје жалбе изложе браниоци окривљених, адвокати Владимир Маринков, Зора Добричанин Никодиновић и Стеван Протић. Они предлажу изрицање ослобађајуће пресуде јер, како тврде, нема доказа да су окривљени извршили злочин који им се ставља на терет.
Специјални суд је четворицу оптужених за убиство Ћурувије осудио на укупно 100 година затвора. Судија известилац Весна Петровић прочитала је јуче жалбе окривљених, који тврде да нису учествовали у организацији и извршењу Славка Ћурувије. Говорећи о првостепеној пресуди, навела је да је суд дошао до закључка о кривици оптужених на основу анализе њихове телефонске комуникације неколико дана пре и на сам дан убиства.
„Суд је утврдио да је извршилац убиства Н. Н. лице, због тога што Ромић и Курак нису били један са другим у тренутку када је Радоњић наредио прекид мере праћења у 16 часова и 45 минута”, навела је судија Петровић.
Злочин се догодио пре више од две деценије, 11. априла 1999. године, на Ускрс, у току агресије НАТО пакта на СРЈ. Новинар и власник листа „Дневни телеграф” изрешетан је у хаустору испред зграде у којој је живео у Светогорској улици у центру Београда, у поподневним часовима, када се враћао из шетње са својом пријатељицом Бранком Прпом.
Специјални суд је два пута донео пресуду којом су на укупно 100 година затвора првостепено осуђени Радомир Марковић, бивши шеф Ресора државне безбедности, Милан Радоњић, бивши шеф београдског центра РДБ, Ратко Ромић, главни инспектор у Другој управи РДБ, и Мирослав Kурак, бивши припадник резервног састава, који је у бекству и суди му се у одсуству.
Апелациони суд у Београду је први пут вратио предмет на поновно суђење, због „непотпуно утврђеног чињеничног стања”, будући да је пресудом било утврђено да је непосредни извршилац убиства било Н. Н. лице, које се не спомиње у оптужници. На поновљеном суђењу, међутим, није био изведен ниједан доказ који би указивао на учешће непознате особе у ликвидацији. Са друге стране, одбрана тврди да нема доказа да су окривљени организовали и извршили злочин.
У оптужници се наводи да је мотив злочина било Ћурувијино иступање у домаћој и страној јавности и критика тадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића и његове супруге Мирјане Марковић.
Суђење пред Специјалним судом почело је пре осам година. Сада се очекује да Апелациони суд донесе коначну пресуду.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.