Тужилац тражи строжу казну за Горана Папића
Изношењем примедби на првостепену пресуду којом је Горан Папић, бивши заменик начелника СБПОК-а, осуђен на казну затвора од годину и четири месеца због кривичног дела трговина утицајем уз коју му је изречена и мера забране вршења позива у трајању од десет година, јуче је пред Апелационим судом у Београду почет, али и окончан жалбени поступак у овом предмету.
Првостепеном пресудом, Папић је оглашен кривим што је 15. априла 2020. године руководиоцу београдске полиције Миленку Мунижаби наложио да Марку Миљковићу, најближем сараднику Вељка Беливука, врати блиндирано возило које му је привремено било одузето.
Током образлагања жалби, заменик апелационог тужиоца Драган Тешић сагласио се са својим колегом из Вишег тужилаштва који је написао жалбу да је кривична санкција изречена Папићу морала да буде већа, па је предложио да се бивши заменик начелника СБПОК-а осуди на казну затвора од четири године.
– Првостепени суд је приликом одмеравање казне као олакшавајуће околности узео то што је окривљени Папић породичан човек и његову ранију неосуђиваност, а није у довољној мери ценио упорност окривљеног у чињењу кривичног дела. Апелационо тужилаштво сматра да су жалбе одбране на пресуду неосноване – казао је поступајући тужилац.
Бранилац окривљеног, адвокат Бранислав Тапушковић нагласио је да је првостепени суд начинио велики број битних повреда поступака, да поједине одлучне чињенице нису уопште утврђене, као и да су неке погрешно утврђене. Зато је затражио да другостепени суд преиначи првостепену пресуду и његовог брањеника ослободи или да је укине и предмет врати на поновни поступак. Када је дошао ред да образложи жалбу, председник трочланог судског већа судија Милимир Лукић му се обратио.
– Написали сте жалбу на 37 страница, дупло више од онога на колико је судија образложила пресуду – казао је судија Лукић.
– Жао ми је што нисам написао на 60 – одговорио је Тапушковић који је потом, како је рекао, образложио само најзначајније делове жалбе.
Тако је бранилац окривљеног Папића казао да је на самом почетку првостепеног поступка дошло до размимоилажења одбране и суда око тога да ли ће ток главног претреса бити сниман. За Папићеву одбрану то је, како је рекао његов бранилац, било од изузетне важности на сваком главном претресу, а нарочито на оном на којем се као сведок саслушавао некадашњи министар полиције Небојша Стефановић.
Папићев бранилац оценио је као запањујућу чињеницу да је првостепени суд у образложењу пресуде навео да „није посебно ценио исказ Небојше Стефановића јер он није био од круцијалног значаја, мада је мишљења да је Папић оставио убедљивији утисак током међусобног суочавања”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.