Опозиција не жели ванредне београдске изборе
Мале су шансе да на пролеће следеће године буду одржани ванредни београдски избори. Сем Странке слободе и правде, бившег градоначелника Београда Драгана Ђиласа, ниједна опозициона политичка партија или покрет нису изразили жељу да у марту 2023. години на биралиштима провере своју политичку снагу.
Председник Србије и лидер СНС-а Александар Вучић је више пута изразио спремност да ванредни београдски избори буду расписани на пролеће следеће године, али ако то опозиција буде тражила. Од тада, осим ССП, остале странке се нису оглашавале, вероватно и зато што према последњим истраживањима јавног мњења, већина не би успела да пређе цензус од три од одсто.
Лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић изјавио је да је против ванредних избора у Београду, али не зна да ли ће их бити, додајући да своје мишљење о томе не крије. Каже да је ствар политичке одлуке да ли ће бити ванредних избора у главном граду. Према његовим речима, ванредни избори се одржавају када нема парламентарне, односно одборничке већине, или кад има проблема, али проблема нема у коалицији. Нагласио је да су држави потребни редовни парламентарни избори, како би се знало колико мандати трају, али ће социјалисти поштовати одлуку која се донесе на државном нивоу.
„Велики резултати су остварени у сарадњи са Српском напредном странком и Александром Вучићем, а најважнији политички успех је политичка стабилност и народно јединство. СПС је челични део тог народног јединства”, рекао је Дачић.
А председник Слободе и правде (ССП) Драган Ђилас каже да очекује изборе на свим нивоима следеће године, уз могући „договор о ненападању унутар опозиције“.
„Мислим да избори на свим нивоима реално могу да се десе већ наредне, 2023. године. Није суштинско питање да ли ће опозиција на те изборе изаћи у једној или у три колоне. Суштински је да нема међусобног нападања унутар опозиције и да се договоримо око неких ствари око којих можемо", рекао је Ђилас.
Како објашњава, у опозиционом блоку постоје потпуно непомирљиве разлике како сада изгледа, као што су однос према Русији, ЛБГТ популацији, и појединим персоналним решењима.
„Са онима који се баве такозваним српским геномом и хоће да забране могућност вештачке оплодње за жене које чекају годинама да се остваре као мајке, због тога што ће забога тај донаторски материјал доћи из иностранства, ја не видим како можемо да сарађујемо. Као ни са онима који кажу – није проблем што Вулин постаје шеф државне безбедности, важно је да он није прозападни човек”, истакао је председник странке ССП.
Реагујући на ове наводе лидер Нове Демократске странке Србије (НДСС) Милош Јовановић каже да је сасвим логична изјава господина Ђиласа.
„Он (Ђилас) се залаже за увођење санкција Русији, а ја мислим да би то било у супротности са националним интересима наше земље. Он се залаже за чланство Србије у ЕУ знајући да је услов да признамо сецесију наше јужне покрајине а ја се залажем да коначно дигнемо главу из песка и да са ЕУ сарађујемо али без чланства. Реч је о две различите политике и сходно томе је природно да другачије тумачимо одређене политичке догађаје међу којима и постављање новог директора службе безбедности”, каже Јовановић..
На питање да ли је НДСС спреман за изборе у Београду, Јовановић сматра да избора неће бити, али је могуће је да грешим у тој процени. Ми смо свакако за њих спремни и не би ми сметало да сви поново измеримо поверење које уживамо међу грађанима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.