Панел о енергетској безбедности: За Србију важна диверзификација извора и праваца снабдевања енергентима
Диверзификација извора и праваца снабдевања енергентима од великог је значаја за енергетску стабилност Србије, оценили су данас учесници панела под називом „Мрежа нафтовода и гасовода: нови регионални енергетски путеви” који је одржан у оквиру 22. Београдског економског форума у хотелу „Метропол”.
Такође је оцењено да ће значајну улогу у том процесу имати изградња нових гасовода и нафтовода који ће Србију спојити са већ постојећим транспортним капацитетима у региону.
Горан Стојилковић, председник Националног нафтног комитета Србије (ННКС), оценио је на панелу
да је Србија добро припремљена у актуелној енергетској кризи и да је енергетски безбедна пред наступајућу зиму.
Он је навео да ће у наредном периоду за целу Европу велики изазов бити цене нафте и гаса које се већ одражавају на привреду, имајући у виду да се поједини производни капацитети затварају или се одлажу најављене инвестиције.
Стојилковић је додао да је кључно питање за Србију у наредном периоду диверзификација извора снабдевања енергентима, те да ће ННКС, као кровна организација у Србији за нафтно-гасни сектор, подржати разматрање овог важног питања и дати допринос у сагледавању истог.
Према његовим речима, инвестиције у нафтоводе и гасоводе су скупе и захтевају дуже време како би се реализовале, али су на дуги период веома исплативе.
Стојилковић је додао да је за Србију од велике важности изградња нових транспортних капацитета, посебно ка Грчкој, одакле би могла да се снабдева ЛНГ-ом, додајући да је снабдевање тим енергентом тренутно глобални тренд.
Са њим се сложио и Богдан Кузмановић, директор предузећа Транснафта Србија, који је навео да је најважнији задатак његове компаније да се обезбеди стабилно снабдевање Србије нафтом.
Додао је да ће у актуелној кризи Србија и даље бити добро снабдевена, без обзира на то што је увоз руске нафте нафтоводом «Јанаф» онемогућен од 5. децембра због санкција Европске уније.
Кузмановић је, такође, подржао диверзификацију у енергетском сектору, посебно када је реч о изградњи нових нафтовода чиме би била смањена зависност Србије од једног правца снабдевања нафтом.
Он је навео да је за Србију важна изградња новог нафтовода како би се прикључила на нафтовод „Дружба” у Мађарској, као и крака нафтовода који би од Северне Македоније водио ка Солуна у Грчкој, односно Драча у Албанији.
Председник ННКС Горан Стојилковић је, такође, говорио и о процесу декарбонизације и навео да Србија мора одлучно да настави са тим процесом, јер би у супротном домаћа привреда могла да буде изложена таксама при пласману робе на страна тржишта.
Стојилковић је говорио и о раду ННКС-а и рекао да је национални Комитет део Форума Светског нафтног комитета (WПЦ) који обухвата 95 одсто производње нафте и гаса у свету.
Према његовим речима, ННКС је веома активан, организује бројне конференције и има значајну издавачку делатност. Стојилковић је посебно истакао да домаћи сектор не заостаје за глобалним трендовима када је реч о дигитализацији и да је веома задовољан таквим стањем.
Модератор панела био је Александар Међедовић из Турско-немачке привредне коморе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.