Стеже се обруч око градоначелника Одесе
У Одеси је у понедељак било бурно, јер су руске ракете погодиле објекте енергетске инфраструктуре, након чега је град остао без струје, воде и грејања. У исто време у граду се одигравала и велика криминална и политичка афера. Национални биро за борбу против корупције (НАБУ) спровео је опсежне претресе, међу којима и кабинета градоначелника Одесе Генадија Труханова, а ухапшена су и два локална бизнисмена – Александар Грановски и Борис Кауфман, за кога добро обавештени украјински медији тврде да је пословно близак с градоначелником.
Током претреса канцеларија градоначелника и његових заменика заплењена су документа, а истражитељи су били заинтересовани за „куповину 2021. године”. Претреса је било и на другим адресама због кривичног дела групе која се специјализовала за корупционашке схеме и незаконито отуђивање општинске имовине.
Занимљиво је да је Труханов био један од малобројних градоначелника који су се супротстављали иницијативама за рушење споменика из времена СССР-а, а последњи пример је уклањање споменика Катарини Другој. Председник Володимир Зеленски је још у октобру наложио безбедносним институцијама да „провере” градоначелника Одесе.
Тада је наредба за проверу градоначелника иницирана петицијом на сајту председника, са 25.000 гласова да се споменик Катарини Другој сруши, али је Труханов имао озбиљнији „грех” из прошлости због којег је стављен на проверу. Наиме, крајем августа он је у интервјуу за италијански лист „Коријере дела сера” изнео мишљење да је за окончање рата неопходно преговарати. Рекао је да планови руског председника Владимира Путина укључују заузимање Одесе. „Он је опседнут нашим градом. Не жели да га бомбардује као Харков, жели га целог. Нисам песимиста, верујем да ћемо на крају победити.
Али рат је дуг, тежак. Наша офанзива на Херсон је спора, а Путин се и даље нада да ће опколити Одесу са севера како би се повезао с Придњестровљем”, рекао је он и додао да је потребно ићи путем преговора, а не путем директне конфронтације.
„Не желим да будем погрешно схваћен. Очигледно, сањам да се вратим на наше границе 1991. године, али морамо да се договарамо корак по корак, постепено тражимо компромисе, да избегавамо конфронтацију”, рекао је Труханов.
Кабинету украјинског председника нимало се није свидело оно што је градоначелник Одесе поручио и постало је очигледно да је „погрешно” схваћен. Михаил Подољак, саветник шефа кабинета председника, одговорио је на његов интервју на „Твитеру”, из чега се види да преговора неће бити и да је једини начин оружана борба. На сајту канцеларије украјинског председника често се постављају петиције с различитим, чак и бизарним садржајима. Једна од њих, у августу, била је да се споменик Катарини Другој (званични назив је „Споменик оснивачима Одесе”) замени спомеником геј-порно звезди Билију Херингтону. Председник се обратио Градском већу Одесе са захтевом да размотри питања покренута у петицији у складу с надлежностима и узиме у обзир „важност чишћења јавног простора од споменика царског и совјетског наслеђа”.
После бројних гласања у градској кући у Одеси, одлучено је да се споменици оснивачима Одесе и команданту Александру Суворову после демонтаже привремено пребаце у Музеј уметности у Одеси.
Баш ових дана Труханов је славио једну своју правну победу. Европски суд за људска права донео је одлуку да су његово хапшење на аеродрому Бориспољ и притвор, који су извршиле украјинске безбедносне службе – незаконити. Реч је о случају из 2018. године. Међутим, због својих политичких ставова и ако му се докаже корупција у вођењу града, Труханов би се поново могао суочити са затвором.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.