Неки медији свесно крше етички кодекс извештавајући о жртвама насиља
У последњих десет година више од 400 жена убијено је у породично-партнерском насиљу, а начин на који медији извештавају о овом феномену у великој мери кроји и однос јавног мњења према жртвама фемицида, истакнуто је на конференцији о етичком и недискриминаторном извештавању о насиљу према женама и девојчицама.
– Корени родно заснованог насиља налазе се у вековима подређеном положају жене у друштву, а када жена пожели да изађе из зачараног круга насиља, пред њом се налазе бројне препреке. Нажалост, неки медији свесно крше етички кодекс приликом извештавања о фемициду зарад стицања профита и износе детаље из приватног живота, а неки несвесно правдају насилника објашњењима да је био љубоморан, не размишљајући о томе да су иза убијених жена остала деца и чланови њене породице. Проблем фемицида захтева ангажовање свих надлежних државних органа и целог друштва, а посебну улогу имају медији – навела је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Чланица Координационог тела за родну равноправност Стана Божовић оценила је да су медији веома важни чиниоци у стицању реалне слике јавности о проблему фемицида и додала да они могу бити од велике помоћи у борби против родно заснованог насиља.
– Циљ Владе Србије јесте нулта толеранција на насиље, јер ми сматрамо да без људских права и благостања нема ни среће ни напретка друштва – поручила је Божовићева.
Директорка Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN WOMEN) Милана Рикановић упозорила је да је чак 80 одсто жена у Србији било изложено насиљу у јавном простору, а чак десет одсто њих било је жртва (покушаја) силовања током живота.
– Жене све чешће постају жртве насиља и у виртуелном свету – приликом извештавања о фемициду присутни су родни стереотипи и сексистички речник, а изношење личних података о жртви постало је правило, а не изузетак. У медије неретко стижу и подаци из медицинске документације жртве, што представља посебно кршење етичког кодекса. Пошто истраживања говоре да људи највише верују информацијама из онлајн сфере, веома је важно успоставити етичке стандарде приликом извештавања о жртвама насиља – закључила је Милана Рикановић, додајући да сви медији треба да учествују у обележавању „16 дана активизма против насиља над женама”, који су почели 25. новембра, на Светски дан борбе против насиља над женама, а завршавају се 10. децембра, на Међународни дан људских права.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.