У Европу се сели производња батерија за електричне аутомобиле
Привредна комора Србије (ПКС) припремила је и објавила Декларацију о зеленој трансформацији српске привреде, чији је циљ да подстакне и подржи компаније у процесу преласка на циркуларни модел пословања, уз очување конкурентности и ефикасности. То је заправо мапа пута кроз зелену транзицију и путоказ држави за доношење подстицајних мера. На глобалном нивоу само мала и средња мораће да потроше 33 милиона долара у своју адаптацију на зелену транзицију до 2050, рекао је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије на отварању „Look up” конференције на Копаонику.
Према његовим речима зелена транзиција је неопходна због инвестиција, конкурентности и приступа новим тржиштима.
– У Европи, поготово у централној и источној Европи, се тихо дешава инвестициона револуција када је реч о батеријама и електричним аутомобилима и читавог ланца за за обраду и прераду ретких метала. За седам до десет година ће бити дуплирана потражња за ретким металима. Око 95 одсто процеса прераде ретких метала се радило Азији али се тренутно ти производни процеси селе у источну и централну Европу. Најбоље се снашла Мађарска- рекао је Чадеж.
Мађарска, која са 800 милиона евра субвенционише производњу батерија ће по производњи батерија ускоро бити иза Немачке. Председник ПКС истиче да долазе компаније из Кине и Кореје које у Европи граде фабрике за производњу батерија. Овај регион има шансу да буде део инвестиционог таласа. Морамо даље да се интегришемо у европске токове и морамо што пре бити део јединственог инвестиционог тржишта. Србија према његовим речима има велики потенцијал. Неке азијске компаније су код нас желеле да отворе своје фабрике овде али пошто нисмо део јединственог европског тржишта отишле су у Мађарску.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.