Штампа на немачком о самиту у Тирани: Приштина главом кроз зид, Вучић конструктиван
Штампа на немачком језику данас је опширно писала о самиту ЕУ-западни. У фокусу је спор Београда и Приштине а поједини листови су се осврнули и на свађу Милановића и Пленковића
Немачки медији су јединствени у оцени да је овај самит показао велику промену у односу Европске уније према западном Балкану, јер је Унија након руског напада на Украјину схватила геополитичку важност тог региона. Извештаји и коментари се у већем делу баве и Александром Вучићем и његовим одбијањем давања подршке санкцијама Русији али и односима Србије и Косова.
У тексту „Нови полет захваљујући Москви" Франкфуртер алгемајне цајтунг се већим делом фокусира на спор Србије и КиМ, па запажа да је Вучић у Тирани „наступио питомо", док је тзв. косовска председница Вјоса Османи искористила прилику за обрачун с Вучићем што „није баш добро деловало". И потом тврди: „У Бриселу је, насупрот томе, јасно примећено да се Србин (оп.а. Вучић) у најновијој свађи око регистарских таблица понашао конструктивно, док је Приштина хтела главом кроз зид."
А Ноје цирхер цајтунг се у извештају под насловом „Ослабљена моћ Москве је шанса за ЕУ" добрим делом бави Вучићевим балансирањем између Брисела и Москве: „Он и даље не жели да подржи санкције против Русије. Али не из принципа, него зато што за њихово увођење жели да добије награду од Брисела.
Велт је свој извештај насловио са „Шолц не жели да препусти Балкан Русији", али и подсећа на разлике у мишљењима у Унији. Па тако, што се тиче завршне изјаве самита, пише да је тај документ „типичан ЕУ-компромис" који обједињава различите интересе: „Додуше, ЕУ ‘наглашава‘ своју ‘неограничену и јасну подршку перспективи за чланство западног Балкана‘ (немачка позиција). Али процес приступања жели да убрза ‘на темељу веродостојних реформи партнера, поштених и јасних услова, као и начела процене о сопственим достигнућима'- позиција Француза и других скептика."
Ерих Ратфелдер у свом коментару у листу Тагесцајтунг пише: „У Бриселу а и у Берлину су коначно схватили да не покушава само Русија економски, војно и политички да прошири свој утицај на регион. И Кина и Турска су јако ангажоване. Циљ свих тих сила је да уз помоћ свог утицаја дестабилизују ЕУ.
Зидојче цајтунг у тексту под насловом „У посети код кандидата" напомиње да свих шест земаља западног Балкана желе чланство у Европској унији те да ЕУ наглашава да је озбиљна у погледу њиховог пуноправног чланства. „С друге стране: У Бриселу се не би нико кладио на то да ће пријам западног Балкана бити реалност у скорој будућности. За то су још увек превелике економске разлике и проблеми с корупцијом и правном државом." А што се тиче утицаја Кине и Русије у региону, аутор истиче да им ЕУ може конкурисати „само ако државе западног Балкана виде ЕУ као веродостојног партнера и ако се не буду осећали завараваним".
И Хрватска је тема неколико чланака објављених у данашњим издањима немачке штампе, преноси Дојче веле.
Франкфуртер алгемајне цајтунг се бави спором председника Зорана Милановића и владе око обуке украјинских војника у Хрватској. У тексту под насловом „За или против Украјине?" подсећа се на подужу историју сукоба председника и премијера, а што се тиче актуелног спора, аутор немачкој публици појашњава:
„Милановић ту заступа позиције које су у Немачкој познате код политичарке Левице Саре Вагенкнехт и шефа странке Алтернатива за Немачку Тина Хрупале." Ту је реч о политичарима који су се у Немачкој нашли на мети жестоких критика због својих проруских ставова.
Аутор појашњава Милановићеве разлоге против одлуке о обуци украјинских војника, али тврди да су они у хрватској јавности пре свега схваћени као „маневар за скретање пажње". „Милановић не би желео да Хрватска подржи Украјину и тражи разлоге за онемогућавање помоћи. Не чуди да је влада предстојеће гласање у парламенту сада свела на начелну одлуку - за или против Путина.", пише овај лист..
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.