Одбрана части Дон Сарка пред судом
Ако суд не поништи прошлогодишњу пресуду, Никола Саркози биће први француски председник осуђен на затворску казну. Заувек ће се с његовим именом повезивати јаке речи – корупција, мито, трговина утицајем, Гадафијев новац. Тешко да би и поништење пресуде избрисало ове асоцијације на бившег председника, али такав исход суштински је за њега „одбрана части”, како је он сам то формулисао на жалбеном рочишту. Укидањем трогодишње затворске казне за корупцију Дон Сарко, како га неки иронично зову, званично би опрао образ.
Али, краљу скупоцених одела пресудили су Французи много пре него што му је суд прошле године за мито и трговину утицајем одредио трогодишњу казну затвора, од којих две условно. Потврђено је и званично да је први човек државе искористио свој статус и везе да подмити судију и да тргује утицајем у замену за поверљиве информације које се тичу друге истраге о финансирању његове кампање 2007, кад је победио на председничким изборима.
Саркози се надао да ће његово име бити уписано златним словима у француску историју, али начин на који је ушао у Јелисејску палату поплочан је не само митом и трговином утицајем, већ и либијским новцем. Бивши председник суочава се с низом других судских истрага и суђења, а његова садашња одбрана у Паризу, о којој би требало да се суд изјасни 16. децембра, односи се само на један процес.
Ниједан председник Пете републике није добио затворску казну коју сада покушава да поништи Саркози. Пре њега је још један републиканац – Жак Ширак проглашен кривим за корупцију, али није био у затвору. Добио је условну казну због злоупотребе државних фондова док је био градоначелник Париза.
Неки Французи пресудили су Сарку оног дана кад је као председник дочекао Муамера Гадафија на париском аеродрому уз државне почасти. На згражавање дела јавности, тада су с Гадафијем склопљени цивилни и војни уговори вредни више милијарди евра. Други су Саркозију пресудили кад је, коју годину касније, подржао интервенцију НАТО-а у Либији, а остали кад се кандидовао за други председнички мандат. Што се њих тиче, исход актуелног рочишта нема никакву тежину. Ни приближну колику има оних 20 милиона које му је, како је први тврдио Муфта Мисури, дао Муамер Гадафи. Мисури, Гадафијев преводилац, открио је својевремено за „Спутњик” да се либијски председник, кад је добио писмо у којем Французи траже 50 милиона, помало ценкао око износа који је требало да издвоји за финансирање председничке кампање Николе Саркозија, рекавши да му треба дати, рецимо, 20 милиона. Мисури је говорио о сусретима Гадафија и Саркозија у време кад је овај био министар унутрашњих послова Француске.
Сума од 50 милиона поменута је први пут у документу који је у априлу 2012, недељу дана пред други круг председничких избора, кад је Саркози покушавао да освоји други мандат, објавио француски информативни сајт „Медијапарт”. Из Саркозијевог изборног штаба поручено је да су оптужбе смешне. Тада му је, гласањем, пресудио онај трећи део француских гласача. Никола Саркози изгубио је изборе 2012.
Годину пре тога најжешћи заговорник интервенције у Либији био је Саркози. НАТО је интервенисао, Гадафи је свргнут и погубљен 2011, а Саркози је 2018. први пут саслушан у вези с оптужбама за илегално финансирање председничке кампање. Пандорина кутија је отворена, а Дон Сарко сада обилази судове уверавајући Французе да су се многи огрешили о њега и да ће одбранити своју част.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.