Потрага за аутором савршеног фалсификата
Б. О. и А. И., који су ухапшени под сумњом да су продали више лажних слика тврдећи да је реч о оригиналним делима истакнутог уметника Лазара Возаревића, нису задржани у притвору, сазнаје „Политика”.
Уобичајено је да суд у раној фази истраге одреди притвор осумњиченима да се не би договарали међу собом и да не би утицали на сведоке током истраге, али се у овом случају то није догодило. Наш саговорник упућен у детаље овог случаја сматра да је спорна таква одлука суда и да сада лако може пасти у воду осмомесечни рад полиције и тужилаштва који су дали све од себе радећи на овој акцији.
„Пошто им притвор није одређен, сигуран сам да ће се они договарати. У овој ’игри’ нису само осумњичени већ је то шири круг људи и њихови налогодавци. Да ли је Србија црна тачка Европе за фалсификате”, пита се наш саговорник.
Осумњичени Б. О. и А. И. приведени су 22. новембра. Прво основно јавно тужилаштво у Београду је, након саслушања 24. новембра, предложило суду да им одреди притвор до 30 дана. То је предложено јер тужилаштво сматра да постоји могућност да ће осумњичени ометати поступак утицањем на сведоке, да ће боравком на слободи у кратком временском периоду поновити кривично дело, а у односу на осумњичену Б. О. и јер постоје околности које указују на опасност од бекства. Осумњичени су на саслушању у тужилаштву негирали извршење кривичног дела и одбили су да одговарају на питања тужиоца.
„Тужилаштво се жалило на одлуку суда којом је одбијен притвор, али штета је већ направљена”, додаје наш саговорник.
У кривичној пријави Првог одељења Управе криминалистичке полиције наводи се да су Б. О. и А. И. кривично дело учинили у току 2021. године, тако што су на продају нудили наводно оригинална дела сликара Лазара Возаревића. Накнадним проверама и вештачењем утврђено је да слике нису оригиналне већ фалсификати, и на тај начин су довели у заблуду оштећене И. М. и В. В. Осумњичена Б. О. је оштећеном И. М. продала три слике и себи прибавила противправну имовинску корист у износу од 25.000 евра, наводе у полицији. Такође, А. И. је В. В. продао три слике и себи прибавио противправну имовинску корист у износу од 33.000 евра.
„Одједном су се појавиле слике Лазара Возаревића веома повољно. Претпоставља се да је један од оштећених галериста купио уметничка дела како би их, верујем, препродао за много више новца”, открива наш саговорник.
Он каже да су се стручњаци који су утврђивали аутентичност уметничких дела са једном сликом баш ’намучили’ јер је била мајсторски урађена копија. Још једна слика била је изузетна копија Возаревића, док се код једне на први поглед видело да није Возаревићево дело.
Тужилаштво је прецизирало да ће у току истраге овог случаја бити испитани оштећени, као и остали сведоци, а наређено је вештачење и предузете су друге радње ради доношења одлуке о даљем току поступка.
„Сигурно је да уколико су докази јаки, а јесу јаки будући да се сумња да су преварили оштећене за вишемилионске износе у динарима и да је утврђено да су слике фалсификати, осумњичени немају велике шансе на суђењу. За то кривично дело запрећена је казна од две до десет година затвора”, каже наш саговорник.
Он сматра да наведена казна очекује и оне који су у делу целог ланца фалсификата, а посебно организатора свега, као и уметника који је направио лажне Возаревићеве слике.
„Сигуран сам да ће истражни органи убрзо доћи и до тог уметника јер нема много таквих мајстора који су у стању да готово савршено фалсификују Возаревићево уметничко дело”, закључује наш саговорник.
Лазар Возаревић (1925–1968) био је српски сликар и ликовни педагог, који је на ликовну сцену Србије ступио 1951. на заједничкој изложби „Једанаесторице” радовима који су настали под утицајем Сезановог реализма и Пикасове плаве фазе. Поред уљаног сликарства бавио се мозаиком и илустрацијама. После његове смрти у родној Сремској Митровици основана је Галерија „Лазар Возаревић”, у којој је изложен највећи број ликовних дела.
Возаревићеве слике имају изузетну вредност. По рекордној цени за неко дело уметника који је стварао на нашим просторима после Другог светског рата, у познатој аукцијској кући у Виндзору (Конектикат, САД), 5. фебруара, продата је слика „Круг” Лазара Возаревића, из колекције Давида Рокфелера.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.